ARCHITEKTURA

Platformy widokowe w Beskidach. Są skromne i wtapiają się w krajobraz

Trzy małe platformy widokowe w Beskidach zaprojektowali architekci z pracowni henkai architekti oraz Zahrada-Park-Krajina. Platformy powstały na obrzeżach miejscowości Horní Bečva w Czechach.

Projektowanie w miejscach z pięknym krajobrazem to zawsze duże wyzwanie. Chcąc ograniczyć negatywny wpływ na przyrodę architekci henkai architekti i pracownia Zahrada-Park-Krajina zamiast budowy jednego, dużego punktu widokowego zaproponowali stworzenie trzech małych kostek. W efekcie powstał niewielki kompleks trzech konstrukcji. Powierzchnia każdej z nich wynosi 7,3 m kw.

Platformy widokowe powstały w pobliżu dawnego kamieniołomu na szczycie wzgórza. Prowadzą do nich nowe ścieżki, które wytyczone zostały po stokach i razem tworzą spacerową pętlę. Pierwsza platforma, którą można spotkać powstała z myślą o organizowaniu w niej małego pikniku. Jej forma inspirowana jest rozpadającymi się fundamentami opuszczonych budynków, które często można spotkać wędrując w czeskich Beskidach.

Dla spragnionych wrażeń wytyczono ścieżkę wzdłuż grzbietu dawnego kamieniołomu. W połowie ścieżki znajduje się most zbudowany z metalowej kraty. To punkt odpoczynku i obserwacji – znajduje się blisko ściany kamieniołomu, dlatego na własne oczy można zobaczyć naturalny proces erozji. Wszystkie ścieżki wykonano z kamienia i żwiru. Surowce pozyskano z pozostałości po kamieniołomie. Ścieżki wyłożone są również dębowymi ławkami.

Platformy widokowe umieszczone zostały między skałami i głazami. To puste przestrzenie, które umożliwiają zatrzymanie się i odpoczynek w środku lasu. Architekci chcą, by służyły jako miejsca kontemplacji. Platformy zbudowano z profili stalowych, które wykończono czarną powłoką ochronną. Sufity i podłogi wykonano z desek. Architekci celowo zaprojektowali płaskie dachy – chcą by w przyszłości na tych powierzchniach pojawiły się rośliny. Jak szybko to się stanie? O tym zdecyduje przyroda.

Czytaj też: Podróże | Las | Ciekawostki | Czechy | whiteMAD na Instagramie

fot. BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej