DESIGN

Pływająca elektrownia słoneczna w Portugalii. Unosi ją korek

W Portugalii powstaje pływająca elektrownia słoneczna, która będzie mniej szkodzić środowisku niż inne podobne. Zamiast czystego plastiku inżynierowie wykorzystali surowiec z domieszką korka, który unosi platformę na wodzie.

Pierwsza elektrownia słoneczna zbudowana została w latach 60. Od tego czasu panele słoneczne dostrzec można niemal wszędzie. Pokrywają pola, pustynie i dachy budynków. Nowym miejscem do ich umieszczania są zbiorniki wodne.

Umieszczanie elektrowni słonecznych na zbiornikach wodnych ma kilka plusów. Takie elektrownie są wydajniejsze o 16 procent, ponieważ woda pod nimi schładza urządzenia, a zamontowane na tamach hydroelektrycznych pomagają ograniczyć parowanie wody, którą można wykorzystać na potrzeby elektrowni wodnych.

Minusem takich elektrowni jest konieczność wykorzystania tysięcy pływających modułów, które wykonane są z czystego plastiku. W Portugalii powstaje jednak elektrownia Alqueva, w której pływaki wykonano z przetworzonego plastiku i korka. Tworzywo opracowała firma Amorim i wcześniej było wykorzystywane jako izolator termiczny w promach kosmicznych NASA. Tworzywo pozwoli zmniejszyć ślad węglowy elektrowni o 30 procent.

Pływająca elektrownia nowego typu zaprojektowana została przez inżynierów firmy EDP. To firma energetyczna działająca w Portugalii, która już wcześniej zbudowała w tym kraju pierwszą farmę wiatrową. Nowa pływająca elektrownia zapewni energię dla 1500 rodzin. W sumie składać się będzie z 12 tysięcy paneli, których łączna powierzchnia odpowiada czterem boiskom piłkarskim.

Naukowcy szacują, że żywotność takiej elektrowni to 30 lat.

fot. EDP

Czytaj więcej: Ciekawostki | Edukacja | Ekologia | Wydarzenia | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej