ARCHITEKTURA

Po stu latach rzeka znów popłynie przez centrum Oslo. Dlaczego ją skanalizowano?

Rzeka znów popłynie przez centrum Oslo i to po aż 100 latach! Rzekę, która biegła przez centrum Oslo skanalizowano w 1920 roku. Dlaczego? Rzeka w latach 20-tych ubiegłego wieku została przeniesiona poprzez system rur kanalizacyjnych po ziemie, ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców. W tamtym okresie, zrzucanie zanieczyszczeń pochodzących z hodowli zwierząt i przemysłu do rzek, czy innych akwenów było popularnym zjawiskiem. To wiązało się z niebezpieczeństwem zatrucia rzeki, która stanowi źródło wody pitnej dla miasta. Chcąc chronić wodę przed zanieczyszczeniami postanowiono rzekę wprowadzić do rur. Teraz, gdy zanieczyszczenia nie trafiają już do rzek – przynajmniej w Norwegii – władze miasta, na prośbę mieszkańców, przywrócą dawny bieg rzeki. 

Historia przywrócenia rzeki w Oslo na powierzchnię zaczyna się w 1994 roku. Wtedy w centrum norweskiej stolicy powstał niewielki park. Park znany jest z wystawy rzeźb autorstwa Bårda Breivika. Prace, jak i same formalności związane z terenami, na których znajduje się park, mocno się przedłużyły, co sprawiło, że park tak naprawdę do dziś nie został ukończony w takim zakresie, jak zakładano to na początku.


Po niemal 30-letniej batalii władze, mieszkańcy, jak i deweloperzy doszli do porozumienia. Rzeka znów popłynie po powierzchni, a prace mają zakończyć się w 2024 roku. To jednak nie wszystkie proekologiczne działania związane z niniejszym parkiem. Budowa ma być całkowicie zeroemisyjna. Wszystkie urządzenia budowlane, które pracują przy powstawaniu parku i przywracaniu rzeki są elektryczne. Nie tylko narzędzia i pojazdy na samym placu budowy, ale także ciężarówki, które dowożą materiały. “Zeroemisyjny plac budowy to same plusy. Mniej hałasu i mniej zanieczyszczeń, jednak kosztuje to trochę więcej” – wyjaśnia kierownik budowy. Koszt budowy parku wraz z przywróceniem rzeki na powierzchnię ma kosztować około 70 milionów złotych, jednak zięki temu rzeka znów popłynie przez centrum Oslo!

Warto zaznaczyć, że o podobnej historii związanej z ponownym odkryciem rzeki pisaliśmy w kontekście Łodzi.

źródło: https://www.oslo.kommune.no / smoglab.plhttps://www.nasjonalmuseet.no

Czytaj też: Norwegia | Ekologia | whiteMAD na Instagramie  | Ciekawostki | Place, Skwery, Parki

Zbiory Muzeum Narodowego w Oslo

Recent Posts

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej