ARCHITEKTURA

Podwieszana ścieżka rowerowa w Białymstoku. Zaprojektowano ją tak, by ominąć korzenie drzew!

Podwieszana ścieżka rowerowa w Białymstoku powstaje z inicjatywy Rafała Rudnickiego i Przemysława Tuchlińskiego,którzy zaproponowali, aby poprowadzić ją ponad poziomem gruntu, w celu ominięcia systemów korzeniowych drzew znajdujących się w parku. 

Podwieszana ścieżka rowerowa powstajewzdłuż ul. Kalinowskiego, przy skwerze Anny Markowej. Obok ścieżki rowerowej powstanie również nowy chodnik, który również został zaprojektowany tak, by ominąć system korzeniowy pobliskich drzew.

Jak czytamy w poradniku autorstwa dr. Suchockiej dotyczącym budowy podobnej infrastruktury: “Poszerzenie chodnika nie może spowodować zdejmowanie wierzchniej warstwy gleby w obrębie systemu korzeniowego drzew ani obcinania ich korzeni. W trakcie budowy niezbędna jest ochrona drzew, ich konarów, pni i korzeni a także nie dopuszczenie do zagęszczenia gleby (…). Należy ostrożnie wykonywać prace związane z montażem bloczków i płyt, tak aby nie uszkodzić odziomków pni drzew, nabiegów korzeniowych i korzeni. Należy ręcznie wykonać zdjęcie istniejących płyt oraz w razie odkrycia korzeni w obrębie koryta istniejącego chodnika, ręczne zgarnięcie podbudowy bez uszkodzenia korzeni. W przypadku istnienia korzeni w podbudowie należy zostawić część warstwy konstrukcyjnej. Odsłonięte korzenie w obrębie koryta istniejącego chodnika należy obsypać ziemią urodzajną o pH około 5,5-6,5 do poziomu terenu. Nie wolno obcinać korzeni drzew sąsiadujących z chodnikiem, należy dostosować rzędne wysokościowe chodnika do zastanej sytuacji.”

W komunikacie Rafała Rudnickiego czytamy: “Kolejny pomysł, by jeszcze lepiej zadbać o przyrodę w #Białystok. Tym razem wzdłuż ul. Kalinowskiego, przy skwerze Anny Markowej pojawi się podwieszana ścieżka rowerowa i chodnik. Wszystko po to, by ochronić system korzeniowy rosnących tam drzew. O następnych pomysłach Przemysława Tuchlińskiego i moich, na poprawę jakość życia w mieście usłyszycie już wkrótce”. 

Podwieszana ścieżka rowerowa i towarzyszący jej chodnik powstaną jeszcze w tym roku. Gratulujemy autorom inicjatywy pomysłu! Co więcej, autorzy zapowiadają, że podobnych, proekologicznych inicjatyw w Białymstoku powstanie więcej. Czekamy na więcej! 

Czytaj też: Ekologia | Architektura w Polsce | Białystok  | Zieleń | Rośliny | whiteMAD na Instagramie

źródło: https://www.facebook.com/bialystokUM
zdjęcia: https://www.facebook.com/bialystokUM

Recent Posts

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej