ARCHITEKTURA

Podwórko Wojciecha Siudmaka w Łodzi gotowe. Ozdobiły je dzieła sztuki!

Podwórko Wojciecha Siudmaka znajduje się na dziedzińcu kamienicy przy ulicy Więckowskiego 4. Drugiego takiego nie ma w całym kraju. Baśniowy świat Wojciecha Siudmaka został przeniesiony nowatorską technologią na elewacje wielkomiejskiej, łódzkiej kamienicy. 

Program remontowy Mia100 Kamienic odmienił oblicze Śródmieścia Łodzi, a łodzianom stworzył komfortowe warunki do mieszkania. Ale ten program to nie tylko remonty. W Łodzi odnowa wielkomiejskiej zabudowy została połączona ze sztuką. Pasaż Róży Joanny Rajkowskiej przy ul. Piotrkowskiej zachwyca i bardzo szybko wpisał się w pejzaż miasta. Po nim – w kolejnym podwórku – zagościli “Sąsiedzi” Isaaka Cordala, możemy ich spotkać przy ul. Traugutta.

Trzecie podwórko powstało dzięki Wojciechowi Siudmakowi. Na elewacjach pojawiły się baśniowe światy z obrazu „Narodziny dnia”.

“Spotykamy się dzisiaj w wyjątkowym miejscu. Miejscu, które stanie się za chwilę bardzo ważnym punktem na mapie miasta, miejscem chętnie odwiedzanym i rozpoznawalnym. Dzisiaj otwieramy dla łodzian kolejne artystyczne podwórko. Tę przestrzeń odmienił Wojciech Siudmak, a na ścianach pojawiły się jego wspaniałe, baśniowe światy. Technika, jaką wykorzystaliśmy do przeniesienia obrazu artysty na elewacje kamienic jest bezprecedensowa w skali kraju. Do wykonania malowideł zużyto 260 supernowoczesnych płyt gresowych, z których największa mierzy 2 metry, a najmniejsza 25 centymetrów. Wykorzystano najwyższej klasy rzemiosło, nowoczesne technologie i wieloletnie doświadczenie wykonawcy” – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

“Bardzo się cieszę z tej realizacji. Jak widać, efekt kolorystyczny na elewacjach różni się od tego, który widać na obrazie, jest stonowany. Wszystko dlatego, że alchemia barw na płytkach objawia się dopiero po ich wypaleniu. I tutaj efekt jest wspaniały” – mówi Wojciech Siudmak.

Trzecie artystyczne podwórko zostało oficjalnie otwarte w piątek w samo południe. Za jego wykonanie odpowiedzialna była grupa Tubądzin. – Żeby stworzyć płyty z obrazem Wojciecha Siudmaka wstrzymaliśmy normalną produkcję. Warto było – mówi Amadeusz Kowalski, wiceprezes zarządu grupy Tubądzin. Podwórko Wojciecha Siudmaka można odwiedzać codziennie w godz. 8-22.

Czytaj też: Łódź | Architektura w Polsce | Kamienica | Kultura | Sztuka | Wystawa | Malarstwo

źródło: rewitalizacja.uml.lodz.pl / https://www.tubadzin.pl
zdjęcia: rewitalizacja.uml.lodz.pl

Recent Posts

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej