ARCHITEKTURA

Nowy podwórzec miejski w Łodzi. Jest więcej miejsca dla pieszych i rowerzystów

Nowy podwórzec miejski w Łodzi – lub jak kto woli woonerf – powstał na ulicy Bohdana Stefanowskiego dzięki głosom łodzian oddanych w Budżecie Obywatelskim. Nowy podwórzec miejski ciągnie się od ulicy Jerzego Potza do ulicy Radwańskiej. 

Kończą się prace na budowie kolejnego w Łodzi podwórca. Nowe, przyjazne studentom oraz mieszkańcom miejsce powstało w biegu ulicy profesora Bohdana Stefanowskiego, między ulicami Jerzego Potza a Radwańską. Podwórzec powstał dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. Koszt inwestycji to prawie 2,6 mln złotych.Kończy się zadanie z Budżetu Obywatelskiego. Fragment ulicy Stefanowskiego między ulicami Potza a Radwańską został przebudowany dzięki głosom pracowników i studentów Politechniki Łódzkiej. Wymieniliśmy całą infrastrukturę. Powstało nowoczesne ekologiczne oświetlenie nad nową drogą w formie woonerfu z miejscami parkingowymi. Ale te będą funkcjonowały jednak tylko w okresie dni chłodnych. Kiedy będzie ciepło może tu powstać najfajniejsza dla Politechniki Łódzkiej przestrzeń, czyli ogródki gastronomiczne oraz miejsca do wypoczynku. Dokładnie tak, jak gospodarze tej przestrzeni sobie to zaaranżują. Zadanie jest oczywiście okraszone zielenią. Jeszcze jej przybędzie, bowiem negocjujemy ze strażą pożarna, jak dosadzić kolejne drzewa tak, by były one zgodne z przepisami, które weszły w ubiegłym roku.Dziękuję gospodarzowi zadania za dobrą współpracę. Tak właśnie realizuje się inwestycje z Budżetu Obywatelskiego”  – powiedziała Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Również i mnie wypada podziękować pani prezydent i wszystkim pracownikom Urzędu Miasta Łodzi za merytoryczną i życzliwą współpracę. Oby więcej takich projektów. Cieszymy się, że dochodzi do zakończenia pierwszego etapu przebudowy ulicy Stefanowskiego, czyli ulicy, której patronem jest założyciel i pierwszy rektor Politechniki Łódzkiej. Ta ulica to pomost łączący dwa kampusy naszej uczelni. W trakcie roku akademickiego codziennie przechodzą nią tysiące studentów. Jeszcze dwa lata temu była szara i bura. Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i złożyliśmy wniosek do Budżetu Obywatelskiego w 2019 roku. W ten projekt była zaangażowana cała społeczność akademicka, ale też lokalna społeczność. I udało się” – powiedziała dr Małgorzata Parzynowska z Działu Rozwoju Uczelni Politechniki Łódzkiej.

Niebawem ruszą też prace na drugim odcinku ulicy profesora Bohdana Stefanowskiego, między ulicami Potza a księdza Ignacego Skorupki. Ten fragment zostanie wyremontowany. Poszerzone zostaną chodniki, jezdnia będzie zwężona i pojawi się na niej kontrapas dla rowerzystów. Wydzielone zostaną miejsca parkingowe. Nie zabraknie ławek, koszy na śmieci i stojaków na rowery. Ulica zostanie też doświetlona.

Mamy już podpisaną umowę w formie „zaprojektuj i wybuduj” na realizację tego odcinka. Wykonawca obecnie projektuje i lada moment pojawimy się tutaj z pracami, przed Bożym Narodzeniem zrobimy prezent lokalnej społeczności w postaci odnowionego odcinka” – dodała dyrektor Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

Czytaj też: Ekologia | Łódź | Miasto | Komunikacja miejska | Zieleń | Rośliny | Woonerf  | Architektura w Polsce

PRZED
PO
PRZED
PO
PRZED
PO

źródło: https://uml.lodz.pl

Recent Posts

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej