Categories: DESIGNMODA

Polska firma Baleen i ich okulary zaprojektowane z pasji do architektury

Baleen to polska rodzinna marka okularów przeciwsłonecznych stworzona z pasji do tego co piękne – sztuki, architektury i filmu. Maria, Tadeusz i Maciej, który tworzą Baleen połączyli swoją wrażliwość i doświadczenie w tych dziedzinach, żeby zaproponować produkt ponadczasowy o najwyższej jakości i przemyślanym dizajnie.

Kolekcja okularów Baleen jest stworzona z dbałością o każdy szczegół – nic nie jest tu przypadkowe. Forma inspirowana jest architekturą, zachowana jest produkcja zrównoważona, a wrażenie robią detale sygnowane i wykonane z 22 karatowego złota, a oryginalne dedykowane etui jest szyte ręcznie w Polsce z miękkiej włoskiej skóry. Wszystkie modele są produkowane i wykańczane ręcznie we Francji, Włoszech i Japonii.

Okulary produkowane są w limitowanych nakładach z acetatu Mazzuccheliego. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Acetat jest wykonywany z włókien roślinnych pozyskiwanych z materiałów pochodzących z recyklingu, co czyni go materiałem poddającym się biodegradacji. Jego włoski producent – marka Mazzucchelli, specjalizuje się w tradycyjnym rzemiośle i posiada ponad stuletnie doświadczenie.

Jednak tym co najbardziej wyróżnia produkty Baleen jest ich forma. Twórcy również w tym przypadku sięgają po nieoczywiste inspiracje. Za każdym modelem i jego nazwą, niczym w filmie, kryje się konkretna historia i architektura, do której odkrywania jesteśmy zachęcani.

Model De Young inspirowany jest odważną strukturą muzeum z San Francisco. Taitō, czyli jedna z tokijskich dzielnic, a dokładniej pawilon architekta Hiroshiego Nakamury posłużył do stworzenia modelu o tej samej nazwie. Central Park – tu może nikogo nie zaskoczymy, że chodzi o nowojorski park, ale zaskakujące jest przełożenie znajdującego się w jego pobliżu muzeum Guggenheima projektu Franka L. Wright’a na oprawę klasycznych, a jednak niebanalnych oprawek okularów. Bolzano natomiast nawiązuje do odważnej architektury Zahy Hadid z włoskiego regionu Trydentu, a za sprawą Quatre Carreres przeniesiemy się do walenckiej dzielnicy, którą charakteryzuje strzelista architektura.

Jeśli ktoś odczuwa brak słonecznych miejsc to retro dizajn Niterói symbolicznie pozwoli odbyć podróż do Brazylii i projektu Oskara Niemeyer’a. Ale to nie wszystko – Baleen posiada w swojej ofercie model Dirickz – minimalistyczną oprawkę inspirowaną modernistyczną willą z Rhode-Saint-Genèse czy Montjuïc inspirowany ikoną architektury, barcelońskim pawilonem Miesa van der Rohe.

Baleen zaskakuje formą, jakością oraz ponadczasowością swoich produktów. Czas spojrzeć na świat przez architektoniczne okulary! Więcej informacji na stronie baleeneyewear.pl oraz w butikach stacjonarnych w Warszawie przy ul. Mokotowskiej 46a i w gdańskim Pop Concept.

źródło: Baleen

Czytaj też: Minimalizm | Detal | Polscy projektanci | Moda | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej