DESIGN

Polska jak z obrazka. Genialna wizja kraju według Tytusa Brzozowskiego

Tytus Brzozowski z wykształcenia jest architektem, doświadczenie zbierał pracując w uznanej pracowni JEMS Architekci. Jednak o architekturze woli opowiadać dzięki technice akwareli. Niedawno przygotował serię obrazów, które promują Polskę na zagranicznych targach.

Bohaterką większości prac Tytusa Brzozowskiego jest Warszawa i jej niezwykła historia. W jego pracach odnajdziemy dawno nieistniejące, zdobne kamienice czy znane gmachy usytuowane w bardzo nietypowych okolicznościach. Ważną rolę w pracach artysty odgrywają ludzie – wyraźnie widać, że wymarzone przez niego miasto jest gwarne, pełne zabawy i interakcji. Kolorowo ubranych przechodniów spotkamy nie tylko na ulicach, również na dachach i kominach budynków lub na smukłych łącznikach zawieszonych między kamienicami. Autor w wyraźny sposób podkreśla rolę spędzania wolnego czasu oraz zabawy w przestrzeni miejskiej.

W obrazach Brzozowskiego widać dumę ze swego miasta oraz marzenie o jego wielkomiejskości, stąd prace przedstawiające przedwojenne wysokościowce ustawione w rytm potężnych ulic – kanionów. Ważnym składnikiem malarstwa Brzozowskiego są tramwaje, często wyjeżdżające wprost z budynków albo wykonujące niemożliwe w rzeczywistości manewry. Ten ekologiczny środek transportu ma według artysty dużą wartość miastotwórczą, a w skomplikowanych i trudnych etapach historii polskich miast jest elementem łączącym to, co było niegdyś z tym, co dzieje się współcześnie.

Do grona namalowanych miast dołączyły już kolejne, między innymi Kraków, Łódź i Wrocław. Wyjątkowość tych obrazów dostrzegła Polska Organizacja Turystyczna, która prace Tytusa pokazuje na zagranicznych targach promujących Polskę.

Bardzo charakterystycznym elementem obrazów artysty są drobne surrealistyczne elementy. Poukrywane kostki do gry, znaczki space invaders, czy rozbawieni ludzie w nietypowych sytuacjach i miejscach mają pokazać, jak gwarnym i wesołym miejscem może być miasto. Przedstawianie dziesiątków drobnych elementów jest też odpowiedzią na inspirację artysty malarstwem Pietera Bruegela. Brzozowski zawsze cenił malarstwo opowiadające dłuższą historię, uwielbia obrazy, w których można długo poszukiwać kolejnych, poukrywanych nieraz treści. 

 Artysta lubi też mieszać motywy z różnych miast i łączyć je na jednym obrazie. Przez lata zebrał już tyle swoich prac, że postanowił wydać je w jednej ksiażce obrazkowej „Miastonauci”. Publikacja jest swego rodzaju podróżą po magicznym świecie. Magicznym, bo częściowo realnym, a częściowo fantazyjnym. Obrazy Tytusa Brzozowskiego można też odnaleźć na ulicach Warszawy. Artysta zrealizował w stolicy trzy murale.

Planowane wieżowce
Warszawa turystyczna
Ulica Puławska
Warszawa nocą
Kraków, Sopot, Warszawa
Kościół Zbawiciela
Kamienice na Poniatowszczaku
Łódź (POT)
Wrocław (POT)
Kraków (POT)
Tytus Brzozowski
mural przy ul. Chmielnej
mural na Grochowie

źródło: Tytus Brzozowski

View Comments

  • Pozdrawiam serdecznie. Gratuluję pomysłu i talentu.Ogladam z przyjemnością. Mieszkam w Sopocie, jest u nas piękna Państwowa Galeria Sztuki, warto tam się pokazać. Cz mogę wrzucić na mój profil? Oczywiście z podaniem ich autora. Dziękuję. Alina i Stanisław Malec. P

Recent Posts

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej