DESIGN

Polska wprowadzi powszechny system kaucyjny. Oddasz butelki i plastik bez paragonu!

Powszechny system kaucyjny ma zostać wprowadzony w Polsce w 2023 roku, ale ustawa, która go wprowadzi będzie miała długie vacatio legis. Okres przejściowy na stworzenie systemu będzie trwać minimum dwa lata. Oznacza to, że realnie z dobrodziejstw systemu skorzystamy najwcześniej w 2025 roku. Jednak jak mówi stare powiedzenie: lepiej późno niż wcale! 

Czym jest powszechny system kaucyjny?

Jest to funkcjonalny system, który umożliwia zwracanie opakowań nadających się do recyklingu. W tym wypadku mowa o puszkach, a także szklanych i plastikowych butelkach bez okazywania paragonu. Ma on objąć jednorazowe i wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra, butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów oraz puszki aluminiowe do 1 litra. System ten sprawdził się już w wielu krajach Europy Zachodniej. Jego efekty są na tyle zadowalające, że w ślad za nimi, na taki kroj zdecydowało się wiele krajów na świecie w tym między innymi Nowa Zelandia.

Jak system będzie działał w Polsce?

O projekcie ustawy wprowadzającej powszechny system kaucyjny w Polsce poinformował jako pierwszy wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Według wiceministra system ma objąć jednorazowe i wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra, butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów oraz puszki aluminiowe do 1 litra. Jak zapowiedział Jacek Ozdoba system będzie powszechny, co oznacza, że będzie obowiązywał na terenie całej Polski – zarówno w dużych miastach, jak i na wsiach. Będzie to system bezparagonowy, co oznaczać będzie, że zwracając puszkę czy butelkę, nie trzeba będzie okazać dowodu zakupu. Taki zapis w projekcie ustawy sprawi, że nie będziemy musili oddawać opakowań w tym samym sklepie, w którym je nabyliśmy. W ustawie ma zostać zapisana zasada, w której sklepy do 100 metrów powierzchni będą mogły wejść do systemu dobrowolnie. W przypadku większych placówek handlowych będzie to już obowiązkowe. Narazie nie jest znana kwota kaucji, jednak jak zapowiada wiceminister, będzie to konsultowane z przedstawicielami różnych środowisk.

Żeby system działał sprawnie, powinien być dostępny i zrozumiały dla konsumenta. Stąd między innymi postulat jednej kwoty kaucji na wszystkie opakowania. Zapowiedź uregulowania tej kwestii w ramach rozporządzenia jest ważną i cenną zmianą. Równie pozytywnie oceniamy wskazanie, że system kaucyjny powinien być jeden, powszechnie obowiązujący – komentuje Anna Sapota, wiceprezes ds. Public Affairs dla Europy Północno-Wschodniej w grupie TOMRA produkującej recyklomaty.

Czy wprowadzenie systemu doprowadzi do wzrostu cen?

Nie, przynajmniej w teorii. Taki system nie uderzy w producentów, ani w dystrybutorów – a co za tym idzie, nie uderzy także w konsumentów. Ma on wprowadzić obieg zamknięty opakowań, który umożliwi ponowne wykorzystanie surowców do produkcji. O wzroście kosztów tak mówił Jacek Ozdoba: “system kaucyjny nie jest kosztem, tylko jest elementem związanym z opakowaniem. Mówienie o jakimkolwiek wzroście cen jest absolutnie chybione”.

Po co powszechny system kaucyjny?

Powszechny system kaucyjny ma być rozwiązaniem trzech bardzo ważnych problemów z punktu widzenia ochrony środowiska. Po pierwsze taki system pozwoli na rozszerzenie obiegu zamkniętego dla kolejnych rodzajów opakowań. Pozwoli to na lepsze wykorzystaniu recyklatu (odzyskanego z recyklingu surowca). Po drugie powszechność działania systemu i fakt bezparagonowych zwrotów znacznie ułatwi konsumentom zwrot opakowań. Trzeci argument to fakt, że zwracanie opakowań stanie się po prostu ekonomicznie opłacalne, a to może rozwiązać problem zaśmiecenia miast.

źródło: PAP / https://www.pap.pl 
zdjęcia: unsplash.com 

Czytaj też: Opakowania | Ciekawostki | Ekologia | whiteMAD na Instagramie  |

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej