ARCHITEKTURA

Poznań: rusza budowa wieżowca Silver Andersia

Silver Andersia będzie najwyższym budynkiem w Poznaniu. 11 października wmurowano kamień węgielny pod budowę. Budynek stanie w sąsiedztwie dwóch innych wysokościowców oraz Starego Browaru.

Biurowiec Silver Andersia to kolejny z etapów realizowanej od 25 lat inwestycji czyli biurowohotelowo-handlowego kompleksu lokalizowanego przy Placu Andersa w Poznaniu. Powstająca Silver Andersia, mająca stać się biznesową wizytówką Poznania, w swoim
najwyższym punkcie będzie miała 116 metrów wysokości i prawie 40 tys. m kw. powierzchni użytkowej rozłożonej na 25 kondygnacjach. Zaprojektowanego przez poznańską Pracownię Architektoniczną Ewy i Stanisława Sipińskich Silver Andersia ma zostać ukończona w połowie 2025 r. Inwestorem realizacji jest spółka Andersia Retail Sp. z o.o. – joint venture pomiędzy Von der Heyden Group i Miastem Poznań, generalnym wykonawcą projektu jest PORR S.A., a komercjalizacją biurowca zajmie się firma m. in. CBRE.

Dziś wmurowujemy kamień węgielny pod najwyższy budynek Poznania i największy budynek biurowy w Wielkopolsce. To wspólne dzieło Von der Heyden Group, Miasta Poznań, PORR i tych, którzy wierzyli w sukces tego przedsięwzięcia. To moment szczególny dla wszystkich, którzy na różnym etapie i w różnej roli, uczestniczyli oraz uczestniczą w tym projekcie. Wielkie rzeczy wymagają wielkiego wysiłku, wielkiej odwagi i wielkiej wiary. Cieszymy się, że pomimo niełatwego, pełnego międzynarodowych napięć, czasu jesteśmy świadkami tak ważnego dla Poznania i całej Wielkopolski wydarzenia – powiedział, inaugurując uroczystość Adam Trybusz Prezes Zarządu Andersia Retail Sp. z o.o.

Powstający biurowiec będzie stanowić aż 5 proc. całego poznańskiego zasobu rynku biurowego, wpływając zarówno na zwiększenie tego rynku, jak i na podwyższenie jego standardów. Będzie miejscem wyjątkowym, przeznaczonym dla tych firm, które szukają powierzchni biurowej o najwyższej jakości i atrakcyjnymi widokami na miasto.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek Silver Andersia to duży krok, który w sposób znaczący wpłynie na rynek powierzchni komercyjnych w Poznaniu. Współpraca tak znaczących, zarówno na rynku polskim, jak i światowym, firm w celu realizacji inwestycji to
naprawdę ogromne przedsięwzięcie, które zostanie zwieńczone poprzez zakończenie budowy biurowca w 2025 r. To zaszczyt dla CBRE, że może być agentem wiodącym przy komercjalizacji budynku, zmieniającego krajobraz i rynek biurowy Poznania – komentuje Anna Trębicka, Director w CBRE Polska.

Projekt Silver Andersia, jak i całego kompleksu Andersia powstał w Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich, odpowiedzialną za projekty takich poznańskich realizacji jak m.in. budynek Delta przy ulicy Towarowej, Skalar przy ulicy Hetmańskiej, PFC
przy Placu Andersa czy Galerii Malta.

Zespół biurowo-usługowo-mieszkalnych budynków Andersii, zgodnie z sugestią i wytycznymi, zarówno architekta miasta Poznania, jak i miejskiego konserwatora zabytków, zaprojektowany został w formie dwóch budynków. Pierwszy z nich, wyższy, zlokalizowany od strony ulicy Kościuszki, „w linii” istniejącego już obiektu Andersia Tower oraz drugi budynek, niższy, umiejscowiony od strony ulicy Królowej Jadwigi. Wszystkie zrealizowane przy Placu Andersa obiekty stanowią jednorodny kompozycyjnie zespół przestrzenny, którego kulminacyjną i najwyższą dominantą będzie właśnie budynek Andersii Silver – mówi prof. Ewa Sipińska z Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich.

Powstający biurowiec będzie jednym z najnowocześniejszych i najbardziej przyjaznych środowisku poznańskich inwestycji. Ma otrzymać certyfikat LEED na poziomie Gold potwierdzający ekologiczne rozwiązania zastosowane na etapie projektu i budowy.

Fasadę Silver Andersii stanowić będą semistrukturalne ściany kurtynowe pozwalają na uzyskanie efektu całkowitego przeszklenia tzn. niewidocznych z zewnątrz elementów łącznikowych (szprosy i belki). Ten efekt jednorodnej tafli szkła, transparentności i swoistej eteryczności obiektów będzie widoczny także w nocy dzięki iluminacji budynku. W elementach szklanej fasady zaprojektowane zostały uchylne wąskie skrzydełka okien, umożliwiające użytkownikom obiektu przewietrzanie pomieszczeń, nie tylko przez systemy pełnej wewnętrznej klimatyzacji, ale i poprzez bezpośredni dostęp do zewnętrznego powietrza. Warto podkreślić, że system możliwości indywidualnego przewietrzania pomieszczeń wprowadzony został na świecie po okresie pandemii, w celu podniesienia komfortu klimatycznego pomieszczeń ze szczególnym uwzględnieniem ich jakości sanitarno-higienicznej – tłumaczy prof. Ewa Sipińska.

Silver Andersia zmieni wizerunek Poznania, stając się jedną z architektonicznych wizytówek stolicy Wielkopolski. – Powstający obiekt ma być najwyższym budynkiem w Poznaniu i wraz z całym zespołem architektonicznym Placu Andersa stanowił będzie najwyższy akcent
komercyjnego i przestrzennego centrum miasta, dzięki czemu powstanie zharmonizowany, współistniejący z obiektem Starego Browaru i Hotelu Novotel, kompleks centrotwórczy – podsumowuje prof. Sipińska.

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Poznań | Wieżowiec | Ciekawostki | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Instytut Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie przejdzie modernizację

Zlokalizowany przy placu Trzech Krzyży w Warszawie Instytut Głuchoniemych przejdzie modernizację. Inwestycja pozwoli zapewnić dzieciom…

16 maja 2024

Nowoczesny dom pod Łodzią. Bryła przypomina pustynną wydmę

Dune House to nowy projekt autorstwa pracowni REFORM ARCHITEKT Marcina Tomaszewskiego. Projektując budynek architekt chciał…

16 maja 2024

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. XX w. Architekci postawili tutaj na jasne kolory i subtelne detale

Studio COSMO zaprojektowało na nowo mieszkanie kamienicy z lat 30. XX wieku, położone w jednej…

16 maja 2024

Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju czeka na ratunek

To jedno z nielicznych tego typu obiektów w Polsce. Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju jest cennym…

16 maja 2024

Ratusz staromiejski w Malborku – gotycki zabytek pośrodku blokowiska

Ratusz staromiejski w Malborku to jeden z garstki zabytków, które zachowały się na tutejszym Starym Mieście…

16 maja 2024

Poznań opublikował nowe logo. Inspiracją był herb miasta

Miasto Poznań opublikowało dziś swoje nowe logo. Wraz z nim powstało także nowe hasło i…

15 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej