ARCHITEKTURA

Poznań: wkrótce ruszy remont zabytkowych kamienic

Remont zabytkowych kamienic zostanie przeprowadzony przy wsparciu finansowym miasta. Radni zabezpieczyli środki w budżecie na ten cel.

W tym roku dofinansowanych zostanie 15 obiektów. To środki na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych. Dofinansowanie dotyczy budynków, które wpisane są do rejestru zabytków, ale nie są własnością miasta. W sumie wartość tegorocznych dotacji wynosi milion złotych.

Przy ocenie wniosków o dotacje braliśmy pod uwagę rangę i stan zachowania obiektu oraz ewentualne zagrożenie związane z brakiem renowacji. Ważne było również to, czy mamy np. do czynienia z kontynuacją prac przy danym budynku, a także wysokość pozostałych dofinansowań pozyskanych przez inwestorów – mówi Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków.

Dotacje przyznano między innymi budynkom przy ulicy Wodnej 22, Sierocej 5/6 czy Stawnej i Szewskiej. Dodatkowo finansowe wsparcie przeznaczono na remont budynku Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy ul. Mielżyńskiego 27/29.

Wyremontowane zostaną też secesyjne zespoły kamienic, które zbudowano po 1905 roku w rejonie ulic Roosevelta, Krasińskiego oraz Zacisze. To kamienica przy ulicy Krasińskiego 3a (będzie miała wyremontowaną elewację frontową, balkony i odrestaurowane detale sztukatorskie z motywem roślinnym). Z kolei kamienica przy ulicy Krasińskiego 3 dzięki przyznanym środkom zyska nowy dach.

Kolejnym ciekawym obiektem na terenie Jeżyc, który został wsparty dotacją konserwatorską jest resursa kupiecka. To eklektyczny budynek będący połączeniem podmiejskiej willi i kamienicy mieszczańskiej położony przy ul. Zwierzynieckiej 13. Dzięki pieniądzom z budżetu Miasta (40 tys. zł) będzie można wykonać renowację elewacji frontowej i tylnej wraz z naprawą balkonów i balustrad. Dawny blask odzyska także sztukateria.

Jednak nie tylko kamienice otrzymały dotacje na remont. Kolejnym rodzajem obiektów są budynki sakralne. W katedrze poznańskiej dofinansowano remont łuków przyporowych, a w kościele pw. św. Franciszka Serafickiego przy ulicy Garbary 22 dotacje przeznaczone zostaną na remont przęsła I nawy południowej i prace przy zabezpieczeniach przeciwwilgociowych w prezbiterium. W sumie w ciągu ostatnich pięciu lat z budżetu miasta Poznania wydzielono blisko 16 mln zł na dotacje konserwatorskie.

źródło: UM Poznań (www.poznan.pl)

Czytaj też: Poznań | Kamienica | Zabytek | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej