Categories: ARCHITEKTURA

Poznańska 37. Kolejna Warszawska kamienica odzyska dawny blask!

Bogaty detal architektoniczny fasady, balustrady klatek schodowych, dekoracja snycerska drzwi, marmurowe stopnie oraz zabytkowe podłogi i piece kaflowe to tylko niektóre z restaurowanych obecnie elementów, pochodzącej z XIX wieku kamienicy Poznańska 37. Już wkrótce budynek będzie zachwycać na nowo swym szlachetnym eklektycznym stylem i bogactwem secesyjnego detalu.

Poznańska 37 to unikalna w skali Warszawy kamienica, która jako jedna z nielicznych w stolicy nie uległa zniszczeniu podczas działań wojennych. Będąca pierwotnie własnością warszawskiego kupca Borucha Zyberta, wzniesiona w 1904 roku, po rewitalizacji zaoferuje swoim klientom łącznie 4100 m kw. powierzchni biurowej i handlowo-usługowej, wkomponowanej w wartość historyczną miejsca.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że rewitalizacja tak niezwykłego i ważnego pod względem historycznym budynku to ambitne zadanie. Dlatego chcemy podkreślić, że prace budowlane i restauracyjne prowadzone są zgodnie ze ścisłymi wytycznymi konserwatora zabytków, a historyczne elementy po rewitalizacji otrzymają swój pierwotny wygląd i powrócą na swoje miejsce – mówi Członek Zarządu ICON Real Estate Bartosz Puzdrowski.

W trosce o zachowanie wyjątkowego historycznego charakteru nieruchomości, odrestaurowanie i dostosowanie zabytku do współczesnych wymogów technicznych zostało powierzone pracowni architektonicznej FS&P Arcus, na której czele stoi Mariusz Ścisło – Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich..

Zarówno sama fasada budynku jaki i jego wnętrza zachowały wiele cennych elementów oryginalnej bryły, wystroju i wyposażenia. Odrestaurowywane są m.in. detale architektoniczne fasady, dekoracja przejazdu bramowego (przedstawiająca sceny morskie i personifikacje wiatrów), żeliwne odboje po obu stronach przejazdu, klatka schodowa z marmurowymi stopniami schodów i żeliwnymi balustradami, drzwi wejściowe do lokali z bogatą dekoracją snycerską, a także dekoracja sztukatorska wewnątrz lokali. Na szczególną uwagę zasługuje renowacja pieca, będącego inspiracją dla jednego z wierszy poety Mirona Białoszewskiego, który przez 13 lat mieszkał i tworzył w kamienicy przy ulicy Poznańskiej 37.

Zabytkowy piec po renowacji będzie pełnić funkcję dekoracyjną. Prace renowacyjne powierzono artystom, którzy zajmują się konserwacją ceramiki. Piec, który znajdował się w mieszkaniu samego Mirona Białoszewskiego. Zostanie wyeksponowany w holu głównym budynku i opatrzony stosowną tablicą z informacją o poecie i pisarzu, tak by podziwiać go mogli nie tylko najemcy, ale wszyscy mieszkańcy Warszawy, miłośnicy zabytków oraz twórczości Białoszewskiego – dodaje Bartosz Puzdrowski.

Proces komercjalizacji kamienicy już się rozpoczął. Budynek zostanie oddany do użytku w II kwartale 2017 r.

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej