CIEKAWOSTKI

Pracownia Marii Skłodowskiej-Curie z szansą na ratunek. Wstrzymano rozbiórkę

Prace rozbiórkowe miały rozpocząć się za kilka dni. Po nagłośnieniu sprawy przez media i lokalnych miłośników architektury sytuacja uległa zmianie. Wiele wskazuje na to, że pracownia Marii Skłodowskiej-Curie w Paryżu jednak ocaleje. O decyzji poinformowało Ministerstwo Kultury Francji, które nakazało wstrzymanie prac rozbiórkowych.

To niepozorny budynek, ale z bogatą historią. Pracownia Marii Skłodowskiej-Curie nazywana Pawilonem Źródeł (Pavillon des Sources) znajduje się na górze Sainte-Genevieve w paryskiej Dzielnicy Łacińskiej. Pawilon zbudowano na początku XX wieku. Jest położony obok instytutu naukowego i muzeum poświęconego polskiej noblistce. Dziś obiektem zarządza Instytut Curie, który planuje budowę nowego, nowoczesnego laboratorium. Instytut jest fundacją, której celem jest badanie i leczenie chorób onkologicznych.

Polska noblistka w pawilonie przechowywała materiały radioaktywne, które przygotowywała do badań. Dziś przedstawiciele Instytutu uważają, że budynek nie ma wartości historycznej, dlatego można go zastąpić nowym. Zezwolenie na rozbiórkę wydano 24 marca 2023 r., prace miały rozpocząć się 8 stycznia 2024 r.

Planom sprzeciwiły się stowarzyszenia, które zajmują się ochroną dziedzictwa kulturowego Francji. Jak podaje Polskie Radio, w sprawie miała też interweniować ambasada Polski.

Na łamach Le Figaro ukazała się wypowiedź historyka Stephane Berna, który wskazał na “cenny, pamiątkowy i symboliczny” wymiar budynku.

Przełom nastąpił w piątek 5 stycznia. Minister kultury Francji Rima Abdul Malak zdecydował o wstrzymaniu rozbiórki. We wpisie na swpim profilu w serwisie X poinformował, że rozmawiał z Thierrym Philipem, prezesem Instytutu Curie, by wstrzymać rozbiórkę i zastanowić się, czy istnieje alternatywa dla wyburzenia pawilonu.

Pierre i Maria Curie w pracowni

Jeśli na górze Sainte-Genevieve pojawi się alternatywne rozwiązanie to Instytut Curie takie zaakceptuje. Jeśli tak się nie stanie to konflikt między pamięcią historyczną a nauką trzeba będzie rozstrzygnąć podczas spokojnej debaty – mówi Thierry Philip. Prezes wzkazuje, że budynek pracowni Marii Skłodowskiej-Curie nie jest używany od lat. Dziś składowane są w nim jedynie odpady radioaktywne, a dostęp do wnętrza jest zablokowany.

Agencja AFP poinformowała, że Rachida Dati, opozycyjna radna w Radzie Paryża wysłała pismo do ministra kultury, by ten nadał budynkowi dawnego laboratorium tytuł pomnika historii. Taki tytuł najskuteczniej uchroniłby budynek przed wyburzeniem.

źródło: Polskie Radio, Ministerstwo Kultury Francji

Czytaj też: Ciekawostki | Francja | Paryż | Cegła | Historia | whiteMAD na Instagramie

Wizualizacja nowego budynku:

fot. Google
fot. Google
fot. Google
fot. Google

 

Recent Posts

Dom ze sztuką. Wnętrze powstało w pracowni Kuoo Tamizo Architects

Liczne przeszklenia, przenikające się przestrzenie, a pośrodku atrium w formie szklanego kubika - zaprojektowanie wnętrza…

20 maja 2024

Okna do pięknych wnętrz. Popatrzcie na detale!

Minęły już czasy, kiedy okna pełniły tylko użytkową funkcję. Dziś stają się integralną częścią wnętrza…

20 maja 2024

Wygląda jak w 1732 r. Rzeźba św. Jana Nepomucena odzyskała blask

To drobna interwencja w publiczną przestrzeń, ale pokazuje, jak umiejętnie odnawiać stare figury. Rzeźba św.…

20 maja 2024

Torpedownia w Gdyni – tajemnicza ruina stojąca w wodach Zatoki Gdańskiej

Torpedownia w Gdyni na Babich Dołach to jeden z dwóch tego typu obiektów wybudowanych na…

20 maja 2024

Cerkiew w Puchłach – wyjątkowy zabytek prawosławnej architektury sakralnej

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach to wyjątkowy zabytek architektury sakralnej. Dla prawosławnej ludności Podlasia…

20 maja 2024

Hotel Glar w Wisełce z wnętrzami projektu NOKE Architects

Hotel Glar znajduje się w Wisełce na wyspie Wolin. To miejsce, które przez wieki znajdowało…

20 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej