ARCHITEKTURA

Projekt domu na Białołęce w Warszawie. Mieszkańcy zyskają widok na las

Projekt jednorodzinnego domu na Białołęce w Warszawie przygotowali architekci z pracowni 79 Architecture & Design – Tomasz Krzysztof Kęsy oraz Piotr Głowacki. Jego budowa wkrótce ruszy.

Projekt budynku miał od samego początku spełniać wymagania powiększającej się rodziny. Architekci zaproponowali dość tradycyjny kształt budynku, który zyskał nowoczesną formę dzięki materiałom elewacyjnym. Bryła budynku w pełni odpowiada surowym wymaganiom decyzji Warunków Zabudowy dla tej części Warszawy. W efekcie powstał projekt budynku o rozbudowanym parterze, części mieszkalnej przykrytej dwuspadowym dachem i dwoma dużymi tarasami dostępnymi z poziomu poddasza użytkowego.

Architekci podzielili bryłę na trzy części: środkową, która obejmuje część parteru i poddasze (znalazły się tutaj sypialnia i łazienki) oraz dwie części boczne – północna (garaż) i południowa. W tej ostatniej znalazły się salon z jadalnią, otwarta kuchnia i spiżarnia. W ten sposób wyraźnie podzielili części nocne, dzienne i pomocnicze. 

Główna bryła budynku wyróżnia się kształtem jak i użytymi materiałami. Pokrycie dachu blachą na rąbek stojący przechodzi na elewacje boczne: północną i południową, nadając budynkowi nowoczesnego charakteru. Elewacja frontowa została wykończona pionowymi deskami korespondującymi ze ścianą lasu sosnowego od zachodniej strony działki. 

Jednym z podstawowych założeń w kształtowaniu i lokalizacji okien była chęć „otwarcia” wnętrza budynku na południową część działki, z której roztacza się widok na las oraz planowany ogród. Dlatego też od południa w poziomie parteru pojawiły się szerokie narożne okna na pełną wysokość pomieszczenia – opisują autorzy projektu.

Do ciekawostek można zaliczyć dość nietypowe wyjścia na tarasy w formie okien kolankowo- połaciowych rozwieralno-uchylnych. Dodatkowo architekci spełnili prośbę inwestorów, którzy chcieli zainwestować w rozwiązania pozwalające w przyszłości obniżyć koszty eksploatacji budynku. Dlatego pojawił się tutaj gruntowy wymiennik ciepła zlokalizowany w obrycie fundamentów garażu, a na południowej części dachu przewidziano możliwość instalacji kolektorów słonecznych.

Parter budynku ma nieco ponad 214 m kw. powierzchni, a piętro 75 m kw.

Czytaj więcej: Dom jednorodzinny | Architektura | Warszawa

źródło: 79and.com

Recent Posts

Poznań opublikował nowe logo. Inspiracją był herb miasta

Miasto Poznań opublikowało dziś swoje nowe logo. Wraz z nim powstało także nowe hasło i…

15 maja 2024

Przedszkole nie musi być kolorowe. Tak projektują nasi sąsiedzi

Przedszkola w polskim krajobrazie najczęściej kojarzą się z kolorową, często pstrokatą elewacją i wizerunkami lubianych…

15 maja 2024

Co trzeba zrobić, żeby dostać receptę online?

Dla wielu Polaków dostęp do lekarza, który świadczy usługi w ramach NFZ, jest utrudniony. Sytuacja…

15 maja 2024

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Łącznie powstały 2 murale!

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie to nie tylko piękna grafika, ale także…

15 maja 2024

Jest piękny. Apartament w historycznej kamienicy w centrum Warszawy

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni INDOOR. Apartament znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ulicy…

15 maja 2024

Dekoracyjne oświetlenie ogrodowe -stwórz magiczny nastrój w swoim ogrodzie

Ogród to nie tylko miejsce do odpoczynku, ale także przestrzeń, w której możesz wyrazić swój…

15 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej