ARCHITEKTURA

Projekt domu z wewnętrznym atrium. Zbudują go pod Mielcem

Dom z wewnętrznym atrium zaprojektowali architekci z pracowni MEEKO. Budynek powstanie w Tuszowie Narodowym pod Mielcem.

Kształt budynku wynika z Warunków Zabudowy. Inwestor chciał, by bryła była nowoczesna. Architekci spełnili te pragnienia proponując niestandardowe rozwiązania. Dom miał za zadanie stworzyć swoistą enklawę dla mieszkańców i podzielić przestrzeń na półprywatną i prywatną. Rozwiązanie przestrzenne na działce, a w tym usytuowanie drogi dojazdowej i wejścia od strony południowej do budynku pociągnęło za sobą szereg konsekwentnych rozwiązań w aranżacji wnętrza domu.

Taras zewnętrzny i strefa dzienna domu wraz z kuchnią zostały zlokalizowane od strony zachodniej. Aby dodatkowo doświetlić wnętrza domu zostało zaprojektowane atrium w części centralnej budynku, dzięki któremu światło wpada do jego wnętrza. Atrium stanowi też dodatkowy taras wewnętrzy dla mieszkańców i wprowadza starannie zaprojektowaną zieleń do jego wnętrz, zbliżając go do otaczającej przyrody.

Forma architektoniczna składa się z klasycznej „nowoczesnej stodoły” krytej prostym dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 26 stopni zaprojektowanym w formie dachu bezokapowego. W części południowo-zachodniej, na przedłużeniu bryły głównej dostawiony jest prostopadłościan z przeznaczeniem na garaż. Nad tą przestrzenią znajduje się dach płaski, który funkcjonalnie spaja garaż z domem i zarazem dopełnia architekturę budynku. Dodatkowym atutem płaskiego dachu jest wykorzystanie go jako kolejny taras zewnętrzny, na który można się dostać zewnętrznymi stalowymi schodami ukrytymi w narożniku budynku.

Pokrycie dachu zaprojektowano w postaci blachy ocynkowanej montowanej w systemie płaskiej blachodachówki modułowej z przetłoczeniami w kolorze szarym. Ściany zewnętrzne głównej bryły wykończone są deskami modrzewiowymi w układzie pionowym z montażem ukrytym. Pasy między okienne są zaakcentowane płytami z betonu architektonicznego tworząc horyzontalne wydzielenia w kompozycji elewacji. Ściany w atrium są wykonane w tynku dekoracyjnym cienko-ziarnistym imitującym strukturę betonu, który jest doskonałym tłem dla zieleni w tym maleńkim wnętrzu.

Dom z wewnętrznym atrium, architekci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec
Współpraca: Monika Piguła, Damian Maj
Zakres: Projekt koncepcyjny

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Drewno | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: MEEKO

Recent Posts

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej