ARCHITEKTURA

Przebudowa domu kostki z PRL. Architekci zmienili ją w cudo

Budynek znajduje się w miejscowości Łaziska Górne i zbudowany został w latach 60. XX wieku. Przebudowa domu to dzieło architektów z pracowni SLAS architekci – Aleksandra Bednarskiego i Mariusza Komrausa.

Takich budynków w Polsce jest mnóstwo, jednak niewiele z nich może pochwalić się taką przebudową. Budynek zbudowany został w latach 60., na podmiejskiej działce o dużym spadku terenu. Obiekt znajduje się w dość chaotycznie zabudowanym regionie i sąsiaduje z budynkami o funkcji gospodarczej. Stary dom był oparty na stosunkowo funkcjonalnym planie, jednak dla właścicieli był zbyt mały, dlatego zwrócili się do architektów z biura SLAS, chcąc go przebudować i powiększyć o nową część.

Głównym wymogiem inwestora było powiększenie strefy dziennej. Dom został poddany gruntownej rearanżacji funkcjonalnej i rozbudowie. Na poziomie parteru usunięto większość ścian działowych i nośnych zastępując je podciągami. Od strony południowej dobudowano dwukondygnacyjną przestrzeń, w której na poziomie parteru umieszczono garaż, a na piętrze stworzono przestrzeń dla salonu oraz taras. Ten ostatni jest funkcjonalnym przedłużeniem strefy dziennej – kuchni, jadalni i salonu, i ze względu na częściowe zadaszenie stanowi dodatkową strefę odpoczynku dla mieszkańców.

Na drugim piętrze urządzono sypialnie z wyjściem na kolejny taras oraz łazienki. W budynku zlikwidowano wszystkie zbędne otwory okienne od strony północnej. Chcąc zapewnić mieszkańcom optymalną ilość naturalnego światła zbudowano panoramiczne przeszklenia w salonie.

Na parterze umieszczono też pomieszczenia techniczne oraz magazynowe. Wejście do budynku znajduje się w przeszklonym wiatrołapie, pełniącym dodatkową funkcję – właściciele stworzyli tam oranżerię.

budynek PRZED i PO przebudowie

Budynek zyskał skromną, szarą elewację. To tynk silikatowy, a jego stonowana kolorystyka jest próbą wizualnego scalenia budynku z sąsiednimi zabudowaniami.

Duża różnica poziomów terenu powoduje nietypową sytuację w której strefa dzienna jest wyniesiona na poziom kondygnacji 1 piętra co z jednej strony jest utrudnieniem a z drugiej otwiera projekt na nowe możliwości i relacje z otoczeniem. Zawieszony w ogrodzie taras daje możliwość korzystania z widoków a oderwanie strefy dziennej od poziomu gruntu zwiększa poczucie bezpieczeństwa mieszkańców – opisują autorzy projektu.

Atutem budynku jest wzbogacenie go o system rekuperacji, kolektory słoneczne umieszczenie na dachu i kominek z płaszczem wodnym. Po przebudowie budynek lepiej trzyma ciepło i powoduje mniejsze zużycie energii. W sumie powierzchnia użytkowa domu to niemal 180 m kw.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Renowacja | Minimalizm

źródło: SLAS architekci

View Comments

  • Jestem całym sercem za odnawianiem wszystkiego, co stare. Paradoksalnie to cieszy bardziej niż kupowanie zupełnie nowych rzeczy, w tym domów. :) Miałam nawet marzenie, żeby kupić totalną ruderę i zrobić z tego cudeńko. Na razie robię to dla innych, sama muszę poczekać. :) Jedyna moja zmora to wysokość kondygnacji, 2,6m to już huk. Nie dziwię się więc, że architekci zaproponowali białe ściany i białą żywicę na podłodze. Na zdjęciach w ogóle nie widać, że strop jest dość nisko. W ogóle brawo! To duży wysiłek, wyłuskać nowoczesne wnętrze z nienowoczesnej bryły!

    • 2,6 to huk, tzn?

      Mam podobny projekt, juz po koncepcji. Zamiast kilkuspadowego dachu o pow. ponad 400m2, dach płaski i powrót do I koncepcji z konca lat 80., do modernizmu de facto, bo bryła właśnie taka jest. Moge podeślać porównanie - teraz a przyszłość. Efekt - naprawdę?!

  • zawsze ciekawi mnie ile jest w tych przerobionych budynkach tych zastanych? Ten dom wygląda na totalnie przebudowany - super oczywiście, bo te klocki prl sa straszne.

  • cudny - mam dom po dziadkach, pierwszy poziom to ok. 1920 r. , piętro to lata 60-te ubiegłego wieku ale piwnica to lata 70-te - tak piwnica była kopana gdy już wszystko stało- może ktoś chciał by upiekszyc to cudo ;)

  • Dzień Dobry.
    Też się trochę napracowaliśmy.
    Pozdrawiam
    Grzegorz Komraus , Firma Inżynierska Statyk
    Autorzy konstrukcji przebudowy.
    Ps. Projekt konstrukcji tez jest objęty Prawami Autorskimi.

Recent Posts

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej