ARCHITEKTURA

Przebudowa domu kostki z PRL. Architekci zmienili ją w cudo

Budynek znajduje się w miejscowości Łaziska Górne i zbudowany został w latach 60. XX wieku. Przebudowa domu to dzieło architektów z pracowni SLAS architekci – Aleksandra Bednarskiego i Mariusza Komrausa.

Takich budynków w Polsce jest mnóstwo, jednak niewiele z nich może pochwalić się taką przebudową. Budynek zbudowany został w latach 60., na podmiejskiej działce o dużym spadku terenu. Obiekt znajduje się w dość chaotycznie zabudowanym regionie i sąsiaduje z budynkami o funkcji gospodarczej. Stary dom był oparty na stosunkowo funkcjonalnym planie, jednak dla właścicieli był zbyt mały, dlatego zwrócili się do architektów z biura SLAS, chcąc go przebudować i powiększyć o nową część.

Głównym wymogiem inwestora było powiększenie strefy dziennej. Dom został poddany gruntownej rearanżacji funkcjonalnej i rozbudowie. Na poziomie parteru usunięto większość ścian działowych i nośnych zastępując je podciągami. Od strony południowej dobudowano dwukondygnacyjną przestrzeń, w której na poziomie parteru umieszczono garaż, a na piętrze stworzono przestrzeń dla salonu oraz taras. Ten ostatni jest funkcjonalnym przedłużeniem strefy dziennej – kuchni, jadalni i salonu, i ze względu na częściowe zadaszenie stanowi dodatkową strefę odpoczynku dla mieszkańców.

Na drugim piętrze urządzono sypialnie z wyjściem na kolejny taras oraz łazienki. W budynku zlikwidowano wszystkie zbędne otwory okienne od strony północnej. Chcąc zapewnić mieszkańcom optymalną ilość naturalnego światła zbudowano panoramiczne przeszklenia w salonie.

Na parterze umieszczono też pomieszczenia techniczne oraz magazynowe. Wejście do budynku znajduje się w przeszklonym wiatrołapie, pełniącym dodatkową funkcję – właściciele stworzyli tam oranżerię.

budynek PRZED i PO przebudowie

Budynek zyskał skromną, szarą elewację. To tynk silikatowy, a jego stonowana kolorystyka jest próbą wizualnego scalenia budynku z sąsiednimi zabudowaniami.

Duża różnica poziomów terenu powoduje nietypową sytuację w której strefa dzienna jest wyniesiona na poziom kondygnacji 1 piętra co z jednej strony jest utrudnieniem a z drugiej otwiera projekt na nowe możliwości i relacje z otoczeniem. Zawieszony w ogrodzie taras daje możliwość korzystania z widoków a oderwanie strefy dziennej od poziomu gruntu zwiększa poczucie bezpieczeństwa mieszkańców – opisują autorzy projektu.

Atutem budynku jest wzbogacenie go o system rekuperacji, kolektory słoneczne umieszczenie na dachu i kominek z płaszczem wodnym. Po przebudowie budynek lepiej trzyma ciepło i powoduje mniejsze zużycie energii. W sumie powierzchnia użytkowa domu to niemal 180 m kw.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Renowacja | Minimalizm

źródło: SLAS architekci

View Comments

  • Jestem całym sercem za odnawianiem wszystkiego, co stare. Paradoksalnie to cieszy bardziej niż kupowanie zupełnie nowych rzeczy, w tym domów. :) Miałam nawet marzenie, żeby kupić totalną ruderę i zrobić z tego cudeńko. Na razie robię to dla innych, sama muszę poczekać. :) Jedyna moja zmora to wysokość kondygnacji, 2,6m to już huk. Nie dziwię się więc, że architekci zaproponowali białe ściany i białą żywicę na podłodze. Na zdjęciach w ogóle nie widać, że strop jest dość nisko. W ogóle brawo! To duży wysiłek, wyłuskać nowoczesne wnętrze z nienowoczesnej bryły!

    • 2,6 to huk, tzn?

      Mam podobny projekt, juz po koncepcji. Zamiast kilkuspadowego dachu o pow. ponad 400m2, dach płaski i powrót do I koncepcji z konca lat 80., do modernizmu de facto, bo bryła właśnie taka jest. Moge podeślać porównanie - teraz a przyszłość. Efekt - naprawdę?!

  • zawsze ciekawi mnie ile jest w tych przerobionych budynkach tych zastanych? Ten dom wygląda na totalnie przebudowany - super oczywiście, bo te klocki prl sa straszne.

  • cudny - mam dom po dziadkach, pierwszy poziom to ok. 1920 r. , piętro to lata 60-te ubiegłego wieku ale piwnica to lata 70-te - tak piwnica była kopana gdy już wszystko stało- może ktoś chciał by upiekszyc to cudo ;)

  • Dzień Dobry.
    Też się trochę napracowaliśmy.
    Pozdrawiam
    Grzegorz Komraus , Firma Inżynierska Statyk
    Autorzy konstrukcji przebudowy.
    Ps. Projekt konstrukcji tez jest objęty Prawami Autorskimi.

Recent Posts

Poznań opublikował nowe logo. Inspiracją był herb miasta

Miasto Poznań opublikowało dziś swoje nowe logo. Wraz z nim powstało także nowe hasło i…

15 maja 2024

Przedszkole nie musi być kolorowe. Tak projektują nasi sąsiedzi

Przedszkola w polskim krajobrazie najczęściej kojarzą się z kolorową, często pstrokatą elewacją i wizerunkami lubianych…

15 maja 2024

Co trzeba zrobić, żeby dostać receptę online?

Dla wielu Polaków dostęp do lekarza, który świadczy usługi w ramach NFZ, jest utrudniony. Sytuacja…

15 maja 2024

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Łącznie powstały 2 murale!

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie to nie tylko piękna grafika, ale także…

15 maja 2024

Jest piękny. Apartament w historycznej kamienicy w centrum Warszawy

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni INDOOR. Apartament znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ulicy…

15 maja 2024

Dekoracyjne oświetlenie ogrodowe -stwórz magiczny nastrój w swoim ogrodzie

Ogród to nie tylko miejsce do odpoczynku, ale także przestrzeń, w której możesz wyrazić swój…

15 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej