ARCHITEKTURA

Rewolucja? Stopy fundamentowe z drukarki 3D zużywają o 75% mniej betonu

Drukowane stopy fundamentowe mniej szkodzą środowisku, są równie wytrzymałe co tradycyjne, a do ich powstania potrzeba mniej betonu. Takie elementy będą w przyszłości powstawać w mikrofabrykach.

Budownictwo przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Beton jest bowiem drugim po wodzie najczęściej zużywanym materiałem na świecie i odpowiada za osiem procent światowej emisji dwutlenku węgla. Dlatego konieczne jest opracowanie rozwiązań, dzięki którym zostanie ograniczone zużycie surowca bez strat dla rozwoju infrastruktury.

Firma energetyczna Iberdrola we współpracy z Hyperion Robotics i Peikko Group opracowały technologię drukowania elementów konstrukcyjnych, które zużywają do 75 procent mniej betonu. Dzięki temu zmniejsza się ilość powstałych odpadów. Dodatkowym plusem jest poprawa bezpieczeństwa – stopy fundamentowe drukują roboty, a pracownicy jednie nadzorują cały proces. Firma Hyperion Robotics planuje budowę mikrofabryk, w których roboty będą drukować elementy 3D.

Podkład wydrukowany w 3D jest wyjątkowy. Został zaprojektowany, skonstruowany i wydrukowany przy pomocy Peikko i Iberdorli. To pierwszy taki element na świecie, pozwala oszczędzić 75% materiału w porównaniu z tradycyjnym podkładem, który zwykle stosuje się w infrastrukturze energetycznej lub innych projektach – powiedział Henry Unterreiner, współzałożyciel Hyperion Robotics.

Budownictwo jest najmniej zautomatyzowaną branżą, która podatna jest na brak wykwalifikowanej siły roboczej, dlatego korzystanie z nowoczesnych technologii w tej branży może rozwiązać wiele problemów. Drukowanie elementów z betonu niskowęglowego zapewnia tańszą, szybszą, bezpieczniejszą i bardziej przyjazną dla środowiska konstrukcję.

Czytaj też: Ciekawostki | Dom | Beton | whiteMAD na Instagramie

źródło: Hyperion Robotics

Recent Posts

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej