ARCHITEKTURA

Robaczkarium. Łódź zachęca do hodowania owadów jadalnych w bloku!

Robaczkarium jako ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego mięsa to pomysł, który zaproponowali przedstawiciele CBiI Pro-Akademia, którzy we współpracy z łódzkim magistratem, zachęcają do założenia własnej hodowli owadów, na klatkach schodowych w blokach, czy kamienicach. Celem jest nie tylko dbanie o środowisko!  

CBiI Pro-Akademia szuka partnera, z którym założy uprawę żywności i „robaczkarium”. Do projektu mogą się zgłaszać wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie i właściciele całych budynków. Możesz produkować własną żywność na klatce schodowej bloku lub kamienicy. Przy okazji zadbasz o środowisko, poprawisz zdrowie i lepiej poznasz się z sąsiadami.

Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia szuka partnerów do programu SmartFood Urban Living Lab, w ramach którego przetestuje instalacje do produkcji żywności, wykorzystanie wody deszczowej. Przy okazji będzie można skorzystać ze zdrowej diety oraz zainstalować w budynku fotowoltaikę.

Robaczkarium – kto może się zgłosić?

Do programu finansowanego z Funduszy Norweskich i krajowego budżetu mogą się zgłosić chętni właściciele całych budynków. Są to między innymi wspólnoty mieszkaniowe, czy spółdzielnie, a także uczelnie. W ramach projektu na klatkach zainstalowane zostaną tzw. kabiny hydroponiczne, w których można uprawiać żywność. Opcjonalnie można się także zdecydować na „robaczkarium”, czyli hodowlę jadalnych robaków.

– Prowadzimy właśnie nabór partnerów do projektu. Można się zgłaszać do 30 stycznia – informuje Iwona Adamkiewicz z Pro-Akademii.

Zainteresowani będą musieli spełnić kilka kryteriów, m.in.:

  • w budynku musi się znajdować min. 20 gospodarstw domowych,
  • dostępna przestrzeń pod instalację fotowoltaiczną musi mieć ok. 120 mkw., a na pozyskiwanie deszczówki ok. 2 mkw.

Zgodnie z harmonogramem realizacji programu luty to czas na projektowanie instalacji. Marzec – na jej montaż. Natomiast kwiecień to czas rozpoczęcia hodowli, a także wykorzystywania instalacji fotowoltaicznej oraz pozyskiwania deszczówki.

Co sądzicie o takiej inicjatywie? Uważacie, że hodowanie owadów jadalnych na klatkach schodowych to dobry pomysł, który odciąży środowisko naturalne, czy może przesada i utrudnianie życia mieszkańcom? Dajcie znać co o tym sądzicie. Nie ukrywajmy, temat jest niecodzienny!

źródło: UM Łódź (lodz.pl) / CBiI Pro-Akademia (https://www.proakademia.eu)

Czytaj też: Architektura w Polsce | Ciekawostki | Ekologia | Zwierzęta | Łódź | Zdrowie

Recent Posts

Stare młyny w Pardubicach dostały drugie życie. Pełnią teraz funkcje kulturalne

Młyny w Pardubicach (Automatické mlýny), narodowy zabytek kultury, to jeden z pierwszych budynków zaprojektowanych przez…

21 maja 2024

Gdańsk: kamienica przy ul. Dolnej 10a przechodzi kompleksowy remont

Gdańska kamienica położona pod adresem Dolna 10a na Dolnym Mieście zmieni się nie do poznania.…

21 maja 2024

Villa Maria w Reszlu – wyjątkowy przykład bajkowej secesji z Warmii

Villa Maria to jeden z najciekawszych zabytków miasta Reszel, położonego w powiecie kętrzyńskim, w woj.…

21 maja 2024

Jest w Józefowie pod Warszawą. Nowoczesny dom wśród drzew

To przykład nowoczesnej architektury wtopionej w zastany krajobraz. Dom w Józefowie zaprojektował architekt Paweł Lis.…

21 maja 2024

Dom ze sztuką. Wnętrze powstało w pracowni Kuoo Tamizo Architects

Liczne przeszklenia, przenikające się przestrzenie, a pośrodku atrium w formie szklanego kubika - zaprojektowanie wnętrza…

20 maja 2024

Okna do pięknych wnętrz. Popatrzcie na detale!

Minęły już czasy, kiedy okna pełniły tylko użytkową funkcję. Dziś stają się integralną częścią wnętrza…

20 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej