ARCHITEKTURA

Ruiny i głucha cisza. Co dalej ze szpitalem przy ul. Szkolnej w Poznaniu?

W 2016 roku miasto wystawiło na sprzedaż duży teren wraz ze szpitalem przy ul. Szkolnej w Poznaniu. Nowym właścicielem stała się Orpea, która obiecała zamienić stare budynki, oddalone zaledwie o kilkadziesiąt metrów od Starego Rynku, w ekskluzywne centrum senioralne i Centrum Alzheimera. Nadzieje były ogromne i kompleks miał być oddany na przełomie lat 2023 i 2024. Co zostało z tamtych wielkich planów?

Budynek szpitala wybudowano w końcu XIX wieku, dołączono do niego później kamienice przy Podgórnej, a zabytkowego charakteru dodawały jeszcze pozostałości dawnych murów miejskich, baszty i willa Hipolita Cegielskiego. Basztę rozebrali Niemcy podczas okupacji, a wyniku działań wojennych zabudowania szpitalne zostały dość poważnie zniszczone i przy odbudowie straciły część charakteru. Cały obszar, jest częścią zespołu urbanistyczno-architektonicznego Starego Miasta, wpisanego do rejestru zabytków. Kompleks przy Szkolnej stał się kilka lat temu własnością Grupy Orpea – francuskiego koncernu działającego na rynku opieki nad osobami starszymi. Eiffage Polska miało przekształcić poszpitalne zabudowania w  największe w Polsce centrum senioralne z kliniką rehabilitacyjną, rezydencją z całodobową opieką i apartamentami ze wsparciem medycznym.

Źródło: “Księga Pamiątkowa Miasta Poznania” Poznań 1929

Niestety, inwestycja została wstrzymana i centrum senioralne nie powstanie. Koncern wycofuje się ze wszystkich nowych inwestycji w Polsce, w tym także z tej przy ul. Szkolnej. Jako powód podaje głównie narastającą niepewność gospodarczo-polityczną w Polsce.

Grupa Orpea, która uzyskała zgodę na wyburzenie części obiektów i wycinkę około 50 drzew, zamierza sprzedać nieruchomość. Obecnie zabudowania, a raczej ich resztki, tworzą bardzo przygnębiający obraz. W budynkach usunięto niemal wszystkie stropy oraz dużą część ścian zewnętrznych i działowych. To, co nie zostało wyburzone, zieje pustymi lub zamurowanymi oknami i zabezpieczone jest siatką. Z wielkich obietnic i nadziei na zagospodarowanie tego kawałka miasta zostały ruiny i obiecujące wizualizacje. Na razie nie wiadomo, jaki los spotka poszpitalne budynki. Jednym z najbardziej prawdopodobnych scenariuszy jest taki, że budynki zostaną przeznaczone na funkcje mieszkalno-usługowe, tak jak sprzedane kamienice przy ul. Podgórnej.

Źródła: gloswielkopolski.pl, poznan.pl

Zobacz też: Architektura | Historia | Poznań | Elewacja | Metamorfoza

Ul. Szkolna, budynek (drugi po lewej) szpitala miejskiego w 1914 roku i obecnie. Źródło: Public domain, via Wikimedia Commons

Budynek (widoczna część zbudowana w latach 1878–1881) dawnego szpitala miejskiego w 2017 roku (w kilku miejscach widoczne odkryte fragmenty oryginalnej elewacji z czerwonej nieotynkowanej cegły, tzw. Ziegelrohbau). Źródło: Four.mg, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commonsmore

Recent Posts

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej