Categories: ZABYTEK

Ruszył remont Kossakówki – gniazda rodzinnego słynnych krakowskich artystów

Zabytkowy zespół dworsko-parkowy Kossakówka należy do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK od końca 2019 roku. Budynek willi wraz z otoczeniem przechodzi właśnie kompleksową renowację. Zamierzeniem Muzeum jest stworzenie w tym miejscu prezentacji dokonań rodziny Kossaków. Remont Kossakówki przywróci budynkowi dawny urok.

Dworek Kossakówka zakupił w 1869 roku nestor rodu Juliusz Kossak i zamieszkał tam wraz z żoną i pięciorgiem dzieci. Całość otoczona była ogrodem, a położenie na obrzeżach miasta i sąsiedztwo pobliskiego parku, czyniło z niej prawdziwie sielską przystań dla artysty Kossaka. Tu stworzył pracownię, tu malował swoje obrazy.

Wizualizacja budynku oraz ogrodu wykonana przez LEM Studio Architektoniczne

Kossakówka zawsze tętniła życiem. Aż do II wojny światowej była domem otwartym dla inteligencji i sfer artystycznych Krakowa. W roku 1884 willę przejął od ojca syn Wojciech. Od tej pory w Kossakówce były już dwie pracownie dwóch wybitnych polskich malarzy. Troskę o gniazdo rodzinne przejęła po babci Juliuszowej nowa pani Kossakowa – Maria Wojciechowa. Tym samym Kossakówka stała się domem rodzinnym dla następnego pokolenia tej artystycznej rodziny, dzieci Wojciecha: Jerzego Kossaka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. W roku 1942 po śmierci Wojciecha dom przejął jego syn Jerzy. Po wyjeździe sióstr mieszkał tam razem z żoną i dziećmi. Po wojnie Kossakówce groziło wyburzenie, ale uchroniła ją postawa żony Jerzego, która wywalczyła uznanie obiektu za pamiątkę narodową. W 1960 roku dworek został wpisany do rejestru zabytków, został wyremontowany, jednak na tym zakończył się protektorat państwa. W latach 80. XX wieku zaczął podupadać.

Willa Kossakówka w 1936 i 2020 roku. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe i fot. Rafał Sosin

Budynek w 2023 roku oraz na wizualizacji. Źródło: Zygmunt Put, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons i LEM Studio Architektoniczne

Wykonawcą prac jest ARCO System. W budynku planowana jest wymiana wszystkich stropów i wyrównanie poziomu podłóg. Ze względu na to, że w dworku zachowało się stosunkowo niewiele oryginalnych elementów, podjęto decyzję, że należy uratować wszelkie pozostałości dawnego wyposażenia. W ramach prac zostaną usunięte wtórne ściany działowe, które w chaotyczny sposób zmieniły układ pomieszczeń. Obiekt zyska nową stolarkę okienną i drzwiową na wzór historycznej, nową elewację oraz dach. Ogród Kossakówki zostanie zaaranżowany według projektu opartego na materiałach historycznych i uzgodnionego z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Remont dworku współfinansowany jest ze środków Gminy Miejskiej Kraków, Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa oraz Fundacji Orlen. Pomieszczenia odremontowanej Kossakówki poświęcone będą poszczególnym członkom rodziny Kossaków zamieszkującym dawną willę. Oprócz wystaw stałych prezentujących dorobek twórczy artystycznej rodziny, w przestrzeniach przeszłego muzeum będą miały miejsce wystawy czasowe. Czytelnikom udostępniona zostanie biblioteka, której księgozbiór jest obecnie kompletowany. W powstającym oddziale MOCAK-u planowana jest szeroko zakrojona działalność edukacyjna, obejmująca oprowadzania, warsztaty, lekcje muzealne oraz spotkania.

Źródło: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Czytaj też: Architektura | Renowacja | Miasto | Kraków | Architektura w Polsce | Wille i rezydencje

Willa Kossakówka – 1936 – Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wojciech Kossak, Magdalena Samozwaniec oraz Stefan Jasnorzewski w salonie Kossakówki – 1936 – Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Wojciech Kossak w salonie Kossakówki – 1936 – Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Kossakówka – styczeń 2020 – fot. Rafał Sosin
Wnętrza Kossakówki – styczeń 2020 – fot. Rafał Sosin
Wnętrza Kossakówki – styczeń 2020 – fot. Rafał Sosin
Wizualizacja budynku oraz ogrodu wykonana przez LEM Studio Architektoniczne
Wizualizacja budynku oraz ogrodu wykonana przez LEM Studio Architektoniczne
Wizualizacja budynku oraz ogrodu wykonana przez LEM Studio Architektoniczne
Wizualizacja budynku oraz ogrodu wykonana przez LEM Studio Architektoniczne

Temat: Ruszył remont Kossakówki – gniazda rodzinnego słynnej krakowskiej rodziny artystów

Recent Posts

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej