ARCHITEKTURA

Łódka znów popłynie przez Łódź. Miasto odkryje rzekę, której zawdzięcza nazwę!

Rzeka Łódka to jedna z najsłynniejszych łódzkich rzek. To właśnie nad jej brzegiem w XIII wieku założono osadę, którą dziś znamy jako Łódź. Łódka swoje źródła ma na Sikawie. Wije się niemal przez całe miasto, by w końcu wpaść do Neru, już poza granicami Łodzi. Niestety obecnie rzeka jest poprowadzona pod ziemią, co sprawia, że wiele osób, a w szczególności turyści nie zdają sobie sprawy, że przez Łódź przepływa rzeka. 

Bez łódzkich rzek nie byłoby takiej Łodzi, jaką znamy dziś. Niegdyś stanowiły ważny element infrastruktury przemysłu włókienniczego, dziś są ukryte pod ziemią lub płyną w kanałach. Miasto chce odzyskać rzeki dla łodzian. Znamy już pierwsze koncepcje dla Łódki.

To jedna z najsłynniejszych łódzkich rzek. Nad jej brzegiem zaczęła się historia miasta – to właśnie tu w XIII wieku założono osadę, która dała początek Łodzi. Łódka swoje źródła ma na Sikawie. Wije się niemal przez całe miasto, by w końcu wpaść do Neru, już poza granicami Łodzi. Tworzy malownicze doliny – na przykład przy Akademii Sztuk Pięknych czy w Parku Ocalałych. Ze względów sanitarnych w XIX wieku została częściowo ukryta w kanale. Pod ziemią przepływa przez Park Helenów i Park Staromiejski. Wraca na powierzchnię w Parku na Zdrowiu i dalej wije się w kierunku Brusa. W czasach rozwoju przemysłu włókienniczego Łódka zasilała zakłady Biedermanna, Poznańskiego i wielu innych fabrykantów.

Rzeka Łódka zostanie odkryta

Choć ma bogatą historię i tworzy niezwykły krajobraz, dziś Łódka jest jedynie jednym z wielu zapomnianych cieków. To wkrótce się zmieni. Miasto chce odkryć ją dla mieszkańców na nowo. Projekty renaturyzacji rzeki dotyczą odcinka od ulicy Konstantynowskiej do granic Łodzi. Przede wszystkim znikną betonowe koryta. Zastąpi je bujna roślinność, zapewniająca pokarm i schronienie dla zwierząt. Wzdłuż rzeki powstaną ścieżki dla pieszych i rowerzystów oraz pomosty, które pozwolą mieszkańcom z bliska obserwować dziką przyrodę. Nieopodal, na przyległych łąkach znajdą się miejsca do wypoczynku i rekreacji. W projekcie uwzględnione zostaną zlokalizowane nad brzegiem Łódki historyczne obiekty – folwark Meyera na Brusie, zabytkowa zajezdnia tramwajowa czy dawny schron. Na nadrzecznym szlaku nie zabraknie też elementów edukacyjnych.

W Łodzi jest ponad 20 rzek. Miasto już wcześniej odzyskało dla mieszkańców Sokołówkę, wkrótce to samo stanie się z Lamusem. Oprócz Łódki na nowo zagospodarowane zostaną również doliny Neru i Jasienia.

Łódka – historia i znacznie rzeki

Rzeka ma całkowitą długość 20 km, z czego 15,6 km znajduje się w granicach administracyjnych miasta. Najbardziej szczegółowy opis rzeki pochodzi z 1860. Przeciętna głębokość wynosiła tylko 30 cm, a szerokość nie przekraczała 2 metrów. Rzeka była mała, ale kapryśna – często wylewała (m.in. w marcu 1886 i 1887).

Łódka tylko w pierwszym okresie tworzenia Łodzi włókienniczej pełniła funkcje przemysłowe zasilając w wodę: farbiarnię Saengera od 1823, a później mydlarnię, rzeźnię i browar w rejonie Starego Miasta; młyn Mania, który przebudowano na folusz, a następnie syn Gustawa Zacherta, Maurycy, wybudował tu przędzalnię wełny.

Po 25 latach, w 1859 Abraham Prussak zbudował przy ulicy Kościelnej w rejonie cieku Łódki przędzalnię wełny. Później dołączyli do niego: Robert Biedermann – fabryka bawełny (ul. Widzewska 2 i 3 oraz Smugowa 11), Karol Anstadt – browar (ul. Średnia), Izrael Poznański – fabryka bawełny (ul. Ogrodowa). W 1933 wyregulowano rzekę dla potrzeb miejskich i kanalizacyjnych.

źródło: UM Łódź / www.lodz.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Łódź | Ekologia | whiteMAD na Instagramie  | Place, Skwery, Parki  | Zieleń | Metamorfoza

Recent Posts

Poznań opublikował nowe logo. Inspiracją był herb miasta

Miasto Poznań opublikowało dziś swoje nowe logo. Wraz z nim powstało także nowe hasło i…

15 maja 2024

Co trzeba zrobić, żeby dostać receptę online?

Dla wielu Polaków dostęp do lekarza, który świadczy usługi w ramach NFZ, jest utrudniony. Sytuacja…

15 maja 2024

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Łącznie powstały 2 murale!

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie to nie tylko piękna grafika, ale także…

15 maja 2024

Jest piękny. Apartament w historycznej kamienicy w centrum Warszawy

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni INDOOR. Apartament znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ulicy…

15 maja 2024

Dekoracyjne oświetlenie ogrodowe -stwórz magiczny nastrój w swoim ogrodzie

Ogród to nie tylko miejsce do odpoczynku, ale także przestrzeń, w której możesz wyrazić swój…

15 maja 2024

Przy ul. Smolnej powstanie kamienica. Inwestor odtworzy część zniszczonej pierzei sprzed wojny

Już wkrótce rozpocznie się budowa nowej kamienicy przy ulicy Smolnej 23 w Warszawie. Będzie to…

15 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej