DESIGN

Samochód zasilany słońcem. W słoneczny dzień przejedzie 70 kilometrów

Samochód zasilany słońcem o nazwie Lightyear 0 to najnowsze dzieło duńskiego startupu motoryzacyjnego Lightyear. Twórcy zaprezentowali właśnie owoc 6-letniej pracy, którym jest samochód elektryczny, który zasilany jest panelami fotowoltaicznymi zamontowanymi na dachu. Jak zapowiadają autorzy Lightyear 0, samochód ma szansę zrewolucjonizować motoryzację na całym świecie. 

Lightyear 0 – najbardziej oszczędny samochód na rynku

Lightyear 0 to wyjątkowo lekki samochód zasilany słońcem. Mimo pięciu metrów długości i sporych akumulatorów, waży tylko 1575 kilogramów. Co więcej współczynnik oporu powietrza w przypadku Lightyear 0 to zaledwie 0,19. To zaskakująco dobry wynik, którym nie może pochwalić się żaden seryjnie produkowany pojazd na świecie. Konkurentem dla Lighyear 0 mógłby być elektryczny Mercedes EQXX, jednak ten nigdy nie trafił do produkcji masowej, pozostając w fazie prototypu.

Dwa wspomniane powyżej czynniki sprawiają, że samochód ma być najbardziej oszczędny na rynku, średnio zużywając tylko 10,5 kWh na 100 km, co przy założeniu wykorzystania klasycznych akumulatorów umożliwiałoby mu pokonanie aż 625 kilometrów na jednym, pełnym naładowaniu silnika. To naprawdę długi dystans.

„W 2016 roku mieliśmy tylko pomysł. Trzy lata później – prototyp. Teraz, po sześciu latach testów, prób, projektowania i przeprojektowywania oraz niezliczonych kłopotów, Lightyear 0 jest dowodem na to, że niemożliwe jednak jest możliwe” – mówią twórcy pojazdu

Kolejnym wartym wspomnieniem aspektem jest fakt, że wiele elementów auta pochodzi z recyklingu. Wśród nich wymienić można karoserię, która wykonana jesy z odzyskanych włókien węglowych.

Samochód zasilany słońcem – jak to działa?

Lightyear 0 został wyposażony w panele fotowoltaiczne, które zajmują niewiele ponad 5 metrów kwadratowych. Panele działają dokładnie w taki sposób, jak te montowane na dachach domów. Naświetlone słońcem panele generują energię, która następnie trafia do akumulatora zasilającego auto. W efekcie Lightyear 0 ładuje się za każdym razem, gdy padają na niego promienie słońca.

Jaki zasięg będzie miał Lightyear 0? Zdaniem twórców auto ma być wyjątkowo wydajne, na co dowodem ma być fakt, że rocznie można pokonać od 6 tysięcy klimetrów (w pochmurnych krajach takich jak Dania, skąd pochodzi pojazd), do nawet 11 tysięcy kilometrów (w krajach o słonecznym klimacie), korzystając wyłącznie z energii z paneli. Licząc inaczej: dziennie można pokonać dzięki energii słonecznej 70 kilometrów wyłącznie dzięki słońcu. Jak tłumaczą twórcy, posiłkując się przeprowadzonymi badaniami, to dwa razy dłuższy dystans, niż średnio w ciągu dnia pokonuje autem potencjalny nabywca tego typu samochodu.

Oczywiście poza ładowaniem poprzez słońce, samochód można podłączyć do ładowania poprzez klasyczną wtyczkę plug-in. Wystarczy godzina ładowania, aby pokonać 35 kilometrów. Warto jednak zaznaczyć, że auto jeżdżąc wciąż pobiera energię ze słońca, co wydłuża trasę.

Lightyear 0 – ile kosztuje?

Samochód zasilany słońcem Lightyear 0 nie będzie tani. Ceny rozpoczynają się od 250.000 euro, czyli ponad 1 milion złotych. Zważając jednak na ceny aut elektrycznych, a także bieżące ceny paliw kopalnych można sądzić, że cena nie jest przesadzona.

źródło: https://lightyear.one / zdjęcia: https://lightyear.one

Czytaj też: Ekologia | Motoryzacja | Technologia | Dania | Ciekawostki

Recent Posts

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej