ARCHITEKTURA

Ściągnąć bruk i sadzić rośliny! Poznaniacy chcą ogrodów fasadowych

Członkowie Rady Osiedla Stare Miasto w Poznaniu apelują do prezydenta miasta, aby ten umożliwił odbrukowanie pasa drogowego pod zakładanie ścian zieleni przez właścicieli nieruchomości. Dzięki temu tworzenie niewielkich ogrodów fasadowych będzie możliwe.

Ogrody fasadowe popularne są w Zachodniej Europie. To prosty sposób, dzięki któremu można odpowiedzieć na zmiany klimatu i pomóc owadom, ptakom i ludziom w codziennym funkcjonowaniu. Proekologiczne rozwiązanie wymaga jednak uwolnienia skrawka chodnika tuż przy fasadach budynków. Stąd apel Rady Osiedla Stare Miasto do prezydenta Jacka Jaśkowiaka.

Liczymy, że Prezydent podejmie inicjatywę, której efektem będzie zarządzenie umożliwiające wprowadzenie zieleni na styku nieruchomości i chodników, która nie będzie stanowiła zagrożenia, a przyczyni się do poprawy jakości przestrzeni, wzbogaci krajobraz oraz pozytywnie wpłynie na mała retencję oraz jakość życia  – mówi radna Maria Sokolnicka Guzek, wiceprzewodnicząca Zarządu Osiedla.

Na terenie Poznania jest wiele przykładów dobrej ogrodniczej partyzantki, sadzenia kwiatów, krzewów i innych roślin na zaniedbanych skwerach czy klombach. Wśród mieszkańców wzrasta też proekologiczna świadomość i potrzeba dbałości o otoczenie. Tutaj warto zwrócić uwagę na przedogródki, które w okresie przedwojennym pojawiały się w mieście. Ostatnio do sadzenie zieleni przy domu zachęcają władze Rotterdamu, które przygotowały specjalny poradnik. Na takie ściśle określone działania nie potrzeba zgody, pod warunkiem zachowania odpowiedniej szerokości chodnika i zasad pielęgnacji. Podobne rozwiązanie miałoby zostać wprowadzone w Poznaniu.

Najważniejsze wydaje się jednak zmotywowanie zarówno właścicieli budynków jak i samych mieszkańców do współpracy, bo taki ogród daje ogrom przyjemności, ale też  wymaga odpowiedzialności. Powinniśmy w ramach współpracy rad śródmiejskich oraz ekologicznych stowarzyszeń wypracować kilka prostych zasad tworzenia i pielęgnacji – mówi Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Starego Miasta.

zieleń na ul. Zamkowej, fot. T. Dworek

Ważnym aspektem byłoby udostępnienie części chodnika pod zieleń na zasadzie nieodpłatnego użyczenia, a umowa powinna zawierać jasne zastrzeżenia co do jakości i wielkości zieleni – by skorzystali na tym rozwiązaniu wszyscy mieszkańcy i jednocześnie nikt nie był poszkodowany – podsumowuje radna Maria Sokolnicka – Guzek.

Trzymamy kciuki, że mieszkańcy będą mogli wkrótce zdobić ulice właśnie w taki sposób, jaki oglądamy na przykładowych zdjęciach.

Czytaj też: Architektura | Ekologia | Zieleń | Miasto | Zwierzęta | Poznań

zieleń na ul. Zamkowej, fot. T. Dworek
przedogródek na ul. Działyńskich, fot. T. Dworek
zieleń na ul. Ślusarskiej w Poznaniu
zieleń na ul. Zamkowej, fot. T. Dworek
zieleń w Amsterdamie, fot. Bartosz Dubiński
zieleń w Amsterdamie, fot. Bartosz Dubiński

źródło: Rada Osiedla Stare Miasto

Recent Posts

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej