Categories: CIEKAWOSTKI

Sendai Daikannon w Japonii. Statua mierzy aż 100 metrów!

Monumentalny buddyjski pomnik w japońskim mieście Sendai od lat budzi podziw mieszkańców i odwiedzających. Pomnik góruje nad osiedlem domów jednorodzinnych wybudowanym w latach 60. Ma aż 100 metrów wysokości i zawiera 12 wewnętrznych kondygnacji. Monument formalnie znany jako Sendai Daikannon doczekał się w tym roku remontu.

Choć pomnik związany jest z buddyzmem, to nie przedstawia on Buddy. Uwieczniona postać to Guanyin, bogini miłosierdzia lub inaczej mówiąc, kobieta dążąca do stanu Buddy. Jest to drugi co do wielkości pomnik w Japonii zaraz po Ushiku Daibutsu. W rankingu najwyższych pomników na świecie zajmuje szóste miejsce. Dla porównania statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro mierzy zaledwie 38 metrów.

Statua ma mnóstwo elementów związanych z buddyjską symboliką. Dostrzec można na niej tradycyjne napisy, klejnot mierzący 3 m oraz 2-metrową butelkę wody. Klejnot, według wierzeń, ma spełniać życzenia. Butelka z kolei, ,,wylewa” mądrość. Pomnik jest także budynkiem i w środku skrywa dwanaście wewnętrznych kondygnacji, na których można znaleźć wszelakie buddyjskie artefakty. Na parterze znajdują się 33 rzeźby przedstawiające poszczególne formy, jakie przybiera bogini. Z kolei przy środkowym trzonie budynku umieszczono pomniki demonów. Jeden na każdy miesiąc chińskiego kalendarza.


Historia pomnika sięga lat 60. XX w. Deweloper Futaba Group rozpoczął w tym miejscu budowę osiedla domów jednorodzinnych. Założyciel firmy – Kubara, postanowił złożyć podziękowania buddyjskiej bogini za sukces jego spółki. Dlatego wraz z budową osiedla, rozpoczął także budowę pomnika. Monument został ukończony w 1991 r., na stulecie nadania praw miejskich Sendai. Z początku mieszkańcy okolicy byli przerażeni kolosalną budowlą, pozornie niepasującą do osiedla. Z czasem jednak polubili Sendai Daikannon. Budynek jest widoczny z całego miasta i stał się jego symbolem ściągającym turystów.

fot. Hideyuki KAMON, wikimedia commons, CC BY-SA 2.0

Co ciekawe, poza początkowymi protestami mieszkańców, z pomnikiem wiąże się jeszcze jedna kontrowersyjna sprawa. Tuż po wybudowaniu, okazało się, że budowla zakłóca sygnał telewizji analogowej.  Budynek “wystąpił” nawet w kilku filmach. Każdego roku Sendai Daikannon przyciąga wielu wyznawców buddyzmu oraz turystów z całego świata.

W marcu 2023 r. wykonano remont pomnika. Ustawienie rusztowań okazało się zbyt drogie, dlatego do zadania zatrudniono pracowników, którzy prace naprawcze wykonywali zwisając na linach. Doświadczona ekipa odmalowała pomnik na biało i załatała pęknięcia. Koszt renowacji wyniósł 200 milionów jenów, czyli około 5 611 000 zł.

źródło: malevus.com (malevus.com)

Czytaj też: Japonia | Architektura sakralna | Ciekawostki |Historia | whiteMAD na Instagramie

fot. Jpanexperterna.se, flickr.com, CC BY-SA 2.0
fot. Friscocali, flickr.com, licencja: CC BY-NC 2.0 DEED
fot. suzune kono. wikimedia commons. CC BY-SA 2.0
fot. contri, flickr.com, CC BY-SA 2.0
Sendai Daikannon w 1962 r. (fot. sonofmarine, wikimedia commons, CC BY-SA 2.0)

Recent Posts

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Łącznie powstały 2 murale!

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie to nie tylko piękna grafika, ale także…

15 maja 2024

Jest piękny. Apartament w historycznej kamienicy w centrum Warszawy

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni INDOOR. Apartament znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ulicy…

15 maja 2024

Dekoracyjne oświetlenie ogrodowe -stwórz magiczny nastrój w swoim ogrodzie

Ogród to nie tylko miejsce do odpoczynku, ale także przestrzeń, w której możesz wyrazić swój…

15 maja 2024

Przy ul. Smolnej powstanie kamienica. Inwestor odtworzy część zniszczonej pierzei sprzed wojny

Już wkrótce rozpocznie się budowa nowej kamienicy przy ulicy Smolnej 23 w Warszawie. Będzie to…

15 maja 2024

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej