PORTFOLIO

SHAMAMI. Domowy zestaw relaksacyjny pogłębiający relację człowieka z ogniem

Shamami proponuje alternatywne spędzanie wolnego czasu w oparciu o pogłębianie relacji z ogniem i doświadczanie go poprzez zaangażowanie zmysłów. Każdy z etapów użytkowania został starannie przemyślany. Wynikiem tego jest nie tyle wsparcie nas samych, po przez poddanie się sesji relaksacyjnej, ile możliwość wsparcia lokalnych przedsiębiorców, a także poprawę jakości gleby naszych roślin doniczkowych.

Główną intencją zestawu jest stworzenie sytuacji, która przypominałaby o chwili dla siebie, składając się zarazem na domowy rytuał kultywując i pogłębiając relacje z ogniem. Za pomocą różnych narzędzi i materiałów, próbowano przenieść doświadczenia zmysłowe związane ze spędzaniem czasu przed ogniskiem do przestrzeni mieszkalnej w celu skuteczniejszego wypoczynku.

Kolejny aspekt poruszony w projekcie dotyczy smużenia ziół. Wykorzystanie kadzenia pozytywnie wpływa na poprawę pamięci i koncentracji mózgu, a także redukje ilość bakterii unoszących się w powietrzu. W projekcie skupiono się na lokalnych odmianach ziół słowiańskich. Natura od wieków daje rozwiązania, a Shamami jest jedną z możliwości wykorzystującą jej lekcje w celu poprawy samopoczucia i polepszenia kondycji psychicznej.

Elementy zestawu w dużej mierze zostały wykonane ręcznie – odpowiednio dostosowane pod względem funkcji, oraz zastosowania. Kontrastujące zestawienie materiałów (miedź, czarna ceramika, drewno, szkło) stanowi wartość dodaną do całego projektu, ponieważ poprzez zróżnicowanie faktur, oraz aspektów wizualnych uzyskany został efekt rozżarzonego węgla, ściśle wpisując się w główną idee kontemplacji przy ogniu.

Realizując postawione założenia kierowano się zapewnieniem bezpieczeństwa, interakcji z użytkownikiem, rytualizacji codzienności, a także higieny i aromaterapii.

Shamami stanowi alternatywę dla wygodnej, lecz nie jakościowej formy spędzania czasu (zazwyczaj przed ekranem) zapraszając do pozgłębiania relacji z ogniem, a zarazem powrotu do korzeni.Wsparcie dla siebie i innych

O autorze: 
Krzysztof Błachut – Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu – Projektant produktu. Zawodowo związany z projektowaniem graficznym. Po za pracą zawodową opracowuję swoje plakaty, a hobbistycznie zajmuję się renowacją mebli i projektowaniem i akcesoriów do aranżacji wnętrz. Świat projektowy od zawsze mnie pasjonował min. przez jego wielopoziomowość i interdysplinarność. Wgryzanie się w temat projektowy, dokładna analiza problemu i skucesywne realizowanie wyznaczonych celów to coś co motywuje i pobudza do działania i jest najciekawszym ( moim zdaniem) i najwartościowszym etapem pracy twórczej.

Czytaj też: Portfolio | whiteMAD na Instagramie  | Polscy projektanci | Gadżety | Technologia

Krzysztof Błachut - Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

 

Recent Posts

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej