ARCHITEKTURA

Siódemki przy Piotrkowskiej. Remont Pałacu Goldfedera dobiega końca!

Siódemki przy Piotrkowskiej i sam Pałac Goldfedera to prawdziwe perełki, które stoją pod adresem Piotrkowska 77. Niezwykły charakter tego miejsca wynika z wspaniałej architektury pałacu, bowiem jego fasada otrzymała dekoracyjną formę w stylu późnego renesansu, wzorowaną na XVI-wiecznych pałacach Florencji i Rzymu. Co więcej na dziedzińcu gmachu znajduje się nietypowy ogród całoroczny, który jest unikatem na skalę kraju. Kolejnym atutem tego miejsca jest jego historia, która zaczyna się pod koniec XIX wieku, ale ma swoje zwroty akcji również w latach 50. ubiegłego wieku. Poznajcie fascynującą historię Pałacu Goldfedera! 

Sam Pałac Goldfedera to jeden z najpiękniejszych zabytków architektonicznych ulicy Piotrkowskiej i jednocześnie jeden z klejnotów łódzkiej rewitalizacji. Jego trwający blisko 3 lata remont dobiega wreszcie końca. Na podwórku trwają jeszcze nasadzenia nowej zieleni, w ramach odbiorów technicznych odbywają się ostatnie przeglądy. Finał prac już za kilkanaście dni – 22 listopada.

“Samo projektowanie tego remontu trwało 18 miesięcy i wymagało stałej współpracy oraz wielu uzgodnień z konserwatorem zabytków. Mnóstwo czasu poświęciliśmy na odtworzenie zdobień stolarki drzwiowej oraz klatki schodowej. Zaskoczyć może powrót do pierwotnej kolorystyki budynku wybranej przez Hilarego Majewskiego. Była ona utrzymana w odcieniach zieleni i jasnej oliwki. W podobnej tonacji utrzymana jest też nowa wiata z antresolą wybudowana na dziedzińcu, która będzie pełniła funkcję ogródka gastronomicznego. Podwórko, zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków, zostało wyłożone płytami granitowymi w dwóch kolorach. Trzeba było je sprowadzić z Indii, gdyż takie u nas nie występują.” – mówi Sławomir Ostrowski, przedstawiciel wykonawcy remontu.

Do tej pory miejsce to kojarzyło się głównie ze słynnym, działającym od lat 50., klubem studenckim „Siódemki”, w którym na niewielkiej, wciśniętej w róg sali scenie regularnie koncertowały największe gwiazdy jazzu i rocka. Teraz to miejsce zaoferuje łodzianom i turystom nową atrakcję – dwupoziomowy, przeszklony ogródek zlokalizowany na odnowionym podwórku pełnym zieleni: pnącz, krzewów, kwiatów i bylin. Od niedawna rosną tam też dwa graby.

Generalny remont przeszły pałacowe wnętrza, w których odrestaurowano  zabytkowe polichromie, malowidła i zdobienia. Z konserwatorską pieczołowitością odnowione zostały również elewacje budynku od strony podwórza, wraz z ich ozdobami.

Tak jak do tej pory dawny pałac Goldfedera nadal będzie pełnił funkcję usługową, a działające w nim lokale gastronomiczne, które na stałe wpisały się w gastronomiczną i rozrywkową mapę Łodzi, pozostaną w budynku. W oficynie i na nieużytkowanym do tej pory poddaszu dzięki remontowi powstało natomiast 16 nowych lokali biurowych.

Odrestaurowane polichromie w Pałacu Goldfedera

Równie ciekawa jak muzyczna historia „Siódemek”, jest historia właściciela pałacu, Maksymiliana Goldfedera, który z Warszawy, gdzie pracował u brata, przyjechał do Łodzi w 1870 r. Uruchomił swój kantor, a w 1899 r. za 15 tys. rubli kupił działkę przy ul. Piotrkowskiej 77. Wybudował na niej zachwycający detalami pałac zaprojektowany przez Hilarego Majewskiego, słynnego łódzkiego architekta miejskiego.

Na parterze gmachu mieścił się wtedy dom bankowo-handlowy, na piętrze były luksusowe, reprezentacyjne salony, zaś w oficynie mieszkania. Fasada pałacu otrzymała dekoracyjną formę w stylu późnego renesansu, wzorowaną na XVI-wiecznych pałacach Florencji i Rzymu.

Skąd się wzięła nazwa “Siódemki przy Piotrkowskiej”?
Pod koniec lat pięćdziesiątych, w miejscu, w którym mieścił się kiedyś kantor bankowy Goldfedera założono klub  studencki „77” („Siódemki”), który bardzo szybko stał się miejscem spotkań środowiska artystycznego Łodzi. Legendę i klimat tego miejsca tworzyli przede wszystkim występujący tam artyści: Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Tomasz Stańko, Małgorzata Ostrowska i wielu innych. Właśnie dobiega końca remont tego niesamowitego obiektu. Zobaczcie jak teraz prezentują się Siódemki przy Piotrkowskiej.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Łódź | Metamorfoza | Renowacja | Zabytek | Historia

źródło: Lodz.pl / UM Łódź
zdjęcia: Lodz.pl

Recent Posts

Poznań opublikował nowe logo. Inspiracją był herb miasta

Miasto Poznań opublikowało dziś swoje nowe logo. Wraz z nim powstało także nowe hasło i…

15 maja 2024

Przedszkole nie musi być kolorowe. Tak projektują nasi sąsiedzi

Przedszkola w polskim krajobrazie najczęściej kojarzą się z kolorową, często pstrokatą elewacją i wizerunkami lubianych…

15 maja 2024

Co trzeba zrobić, żeby dostać receptę online?

Dla wielu Polaków dostęp do lekarza, który świadczy usługi w ramach NFZ, jest utrudniony. Sytuacja…

15 maja 2024

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Łącznie powstały 2 murale!

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie to nie tylko piękna grafika, ale także…

15 maja 2024

Jest piękny. Apartament w historycznej kamienicy w centrum Warszawy

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni INDOOR. Apartament znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ulicy…

15 maja 2024

Dekoracyjne oświetlenie ogrodowe -stwórz magiczny nastrój w swoim ogrodzie

Ogród to nie tylko miejsce do odpoczynku, ale także przestrzeń, w której możesz wyrazić swój…

15 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej