Categories: CIEKAWOSTKI

Stacja transformatorowa ozdobiona sztuką. Mozaika zyskała status zabytku

To chyba jedyna taka stacja transformatorowa w Polsce. Mozaikę w 1964 r. wykonał Krzysztof Henisz. Dzieło właśnie zostało wpisane do rejestru zabytków.

Jest niepozorna. Nieczynna już stacja transformatorowa w Konstancinie-Jeziornie znajduje się przy ulicy Wierzejewskiego 12a. Skromny obiekt wyróżnia jedna ze ścian – znajduje się na niej dekoracja ceramiczna autorstwa Krzysztofa Henisza, który wykonał ją w 1964 r. Teraz prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, zdecydował wpisać ją do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego.

Dekorację wykonał Krzysztof Henisz. Ten urodzony w 1914 r. i zmarły w 1978 r. artysta był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wiele lat mieszkał w Konstancinie. Wspólnie z Bolesławem Książkiem i Zygmuntem Madejewskim był współtwórcą tak zwanego “eksperymentu łysogórskiego”. To projekt, w ramach którego we współpracy ze Spółdzielnią Wyrobów Ceramicznych “Kamionka” w Łysej Górze powstawały ceramiczne dekoracje, które następnie zdobiły budynki i wnętrza.

Wpisana do rejestru dekoracja powstała w 1964 r., została zrealizowana na zamówienie prof. Mariana Weissa, wybitnego ortopedy, pełniącego funkcję dyrektora Stołecznego Centrum Rehabilitacyjnego STOCER w Konstancinie. Kompozycja została wykonana w technice ceramicznej i wypalona najpewniej w podkrakowskiej Spółdzielni Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego Kamionka. Całe przedstawienie złożone jest z 16 modułów – prostokątnych ceramicznych płyt. Przedstawia sylwetkę ze wspartą o jej lewy bok kulą ortopedyczną i prawą ręką wyciągniętą w górę, w stronę dysku słonecznego – informuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Stacja transformatorowa znajduje się na terenie dawnego Stołecznego Centrum Rehabilitacji STOCER, które po zmianie ustrojowej zostało przekształcone w Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o.o. i działa do dziś.

fot. MWKZ

Ceramiczna dekoracja autorstwa Krzysztofa Henisza jest cenna ze względu na związek z tak zwanym “eksperymentem łysogórskim”. Płyty ceramiczne realizowane przez artystów w spółdzielni „Kamionka” odznaczały się walorami plastycznymi i dekoracyjnymi.

Relikty tego typu realizacji stanowią obecnie w krajobrazie architektonicznym polskich miast obiekty unikatowe i jako takie zasługują na trwałą ochronę konserwatorską – dodaje prof. Jakub Lewicki.

Mozaika jest cennym świadectwem polskiej plastyki i sztuki użytkowej lat 60. Jest też związana z historią miasta, lokalnej społeczności i dziejami tamtejszej placówki rehabilitacyjnej.

źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Czytaj też: Sztuka | Ciekawostki | Mozaika | Ceramika | Detal | whiteMAD na Instagramie

fot. Google

Recent Posts

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej