Categories: ARCHITEKTURA

Stare meble tworzą tu świetny klimat. Mieszkanie w Warszawie

To przestrzeń z charakterem. Mieszkanie znajduje się w zespole budynków z 1933 roku w Warszawie. Jego wnętrze zaprojektował Grzegorz Pniok z pracowni HAUSLAB.

Tak pieczołowicie zaprojektowane wnętrze to rarytas. Architekt zwrócił uwagę na każdy detal i sprawił, że przestrzeń koresponduje z modernistyczną architekturą przedwojennego budynku. Apartament położony jest w zespole budynków “Dom Oficerski Funduszu Kwaterunku Wojskowego” z 1933 roku. Historia miejsca jest dużym atutem, wykorzystał to architekt.

Dbając o historię oraz oryginalny detal architektoniczny budynku, pracowaliśmy nad tym projektem tak, aby zachować największą ilość świadków historii. W mieszkaniu zachowana została oryginalna stolarka drzwiowa i okienna – pieczołowicie odrestaurowana. Oryginalny parkiet został uzupełniony, cyklinowany i na nowo olejowany – opisuje Grzegorz Pniok.

Oryginalnymi elementami są również zaokrąglenia narożników ściany nośnej drzwi wewnętrznych. Ukłonem w stronę historii są meble, których kolorystyka nawiązuje do forniru kredensu w stylu art deco. Ten ostatni pozostał w tym mieszkaniu po poprzednim właścicielu. Ciemny kolor drewna przełamano delikatną zielenią oraz czarnymi akcentami.

Wnętrze zdobi nowoczesne oświetlenie – to lampy od polskiej firmy AQForm oraz klimatyczny żyrandol hiszpańskiej firmy Aromas, który wprowadza do wnętrza nieco teatralnego charakteru. W sumie apartament ma 87 m kw. powierzchni i składa się z sześciu pomieszczeń.

Wchodząc do mieszkania znajdujemy się w holu. Znaleźć tu można małą szafę na odzież wierzchnią, lustro i taboret. Hol otwiera się na salon z kuchnią, do których prowadzą dwa przejścia ozdobione wspomnianymi już wcześniej zaokrągleniami. Kuchnię wyróżnia wysoka zabudowa wykonana z forniru. Przestrzeń uzupełnia wyspa wyłożona zieloną płytką ceramiczną. Ustawienie wyspy w tym miejscu pozwoliło wizualnie oddzielić strefę kuchenną od jadalnianą. Ta ostatnia składa się z owalnego stołu z krzesłami z rattanu i chromowanych rurek.

Zwieńczeniem strefy dziennej jest salon, w którym ustawiono szeroką kanapę z poduchami i tapicerce w charakterze tkaniny bukla w kolorze terakoty. Strefę uzupełnia fotel z czarnej skóry i chromowanych rurek, stolik kawowy zaprojektowany specjalnie do tego wnętrza, biblioteka z telewizorem oraz stary kredens.

Architekt Grzegorz Pniok

Kojącą atmosferę stworzono w sypialni. Pomieszczenie wyposażone jest w dużą szafę, która wypełnia całą długość ściany. Łóżko ma wysokie wezgłowie w odcieniu nawiązującym do pojawiającej się w mieszkaniu zieleni. Architekt sięgnął po czarne stoliki nocne z akcentami rattanu oraz powiesił nad nimi lampy z matowego szkła i naturalnego marmuru.

W podobnej estetyce zaprojektowano łazienkę. Mieszkańcy mogą korzystać tu z dużej kabiny prysznicowej. Umywalkę ustawiono na szafce z szufladami i zamontowano wolnostojącą toaletę. Całość utrzymana jest w bieli z akcentami czerni i forniru pojawiającego się w mieszkaniu. Co ważne, w łazience jest okno, z którego rozpościera się widok na warszawskie wysokościowce.

Ostatnimi pomieszczeniami jest sypialnia dla gości oraz pomieszczenie gospodarcze z pralnią.

projekt: HAUSLAB Grzegorz Pniok

fot. Mood Authors (www.moodauthors.com)

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Modernizm | Warszawa | whiteMAD na Instagramie

fot. Mood Authors
fot. Mood Authors
fot. Mood Authors
fot. Mood Authors
fot. Mood Authors
fot. Mood Authors
fot. Mood Authors
fot. Mood Authors
fot. Mood Authors
fot. Mood Authors

Recent Posts

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej