ARCHITEKTURA

Surowe kary za śmiecenie w Niemczech. Nawet 85 tys. euro za wyrzucenie śmieci w lesie!

Surowe kary za śmiecenie w Niemczech to efekt coraz większej ilości odpadów, które są porzucane w lasach, czy na ulicach miast. Jak szacuje niemiecki poseł Lars Bocian, koszty sprzątania nielegalnie porzuconych odpadów wyniosły w zeszłym roku ponad 12 milionów euro. Władze postanowiły znacząco podnieść mandaty dla osób, które zostaną przyłapane na zanieczyszczaniu środowiska. Nowe kary mogą okazać się bardzo dotkliwe. I słusznie!

Obecnie za wyrzucenie niedopałka papierosa na ulicę można otrzymać mandat w wysokości 55 euro (ok. 250 zł). Niebawem kara ta wzrośnie i to niemal 5-krotnie. Za wyrzuconego “peta” zapłacimy aż 250 euro, czyli ponad 1000 złotych.

Porzucone w lesie worki ze śmieciami będą wycenione na 500 euro za każdy worek. Jeśli ktoś zostanie przyłapany na wywiezieniu opon do lasu, za każdą oponę w zależności od jej rozmiaru otrzyma mandat w wysokości od  800 do 3500 euro kary, czyli od 3500 złotych aż do 15.000 złotych za jedną oponę.

Jeszcze więcej zapłacą “śmieciarze”, którzy porzucą odpady trudne do utylizacji lub odpady niebezpieczne. Tu kary mogą być liczone w setkach tysięcy złotych. Do 100 kilogramów porzuconego gruzu, jego nieuczciwy właściciel zapłaci karę w wysokości 25.000 euro (110.000 złotych), a każde kolejne 100 kilogramów gruzu zostanie wycenione na kolejne 22.000 euro. Zatem jeśli ktoś porzuci 300 kilogramów gruzu zapłaci karę w wysokości 69.000 euro, czyli niemal 300.000 złotych.

To jednak nie wszystko. Jeśli pośród porzuconych odpadów znajdą się odpady niebezpieczne, osoba, które je porzuciła zapłaci dodatkowe 65.000 euro (280.000 złotych), a jeśli okaże się, że osoba była już karana za podony czyn (recydywa), kara wyniesie 85.000 euro (370.000 złotych).

“To działanie zamierzone i jak najbardziej konieczne. Wiele milionów pieniędzy podatników wydaje się na usuwanie nielegalnie składowanych odpadów – stwierdził poseł. Obecnie szacuje się w Niemczech, że w zeszłym roku te koszty wyniosły prawie 12 mln euro.” – mówił dla dziennikarza “Bildu” poseł Lars Bocian, który w grupie parlamentarnej CDU przygotował nowy katalog kar.

Pieniądze z mandatów mają być przeznaczone m.in. na rozbudowę monitoringu oraz skuteczniejsze kontrole. Dla porównania, od września 2022 roku w Polsce również wzrosły ceny za śmiecenie. Obecnie w Polsce najniższą przewidzianą karą za śmiecenie jest 500 złotych do 5000 złotych (np. za wyrzucenie niedopałka). Inaczej ma się to w przypadku śmieci porzucanych na większą skalę, wtedy kara może być znacznie wyższa z ograniczeniem wolności włącznie.

źródło: https://www.bild.de/ 

Czytaj też: Ekologia | Niemcy | Berlin | Place, Skwery, Parki  | whiteMAD na Instagramie  | Ciekawostki

Recent Posts

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej