CIEKAWOSTKI

Świąteczny pociąg Kolei Litewskich na trasie do Polski

To już kolejny rok, kiedy na tory w Litwie wyjedzie świąteczny pociąg. Koleje Litewskie uruchomią przystrojone składy, które będą kursować na trzech trasach, z czego jedna wiedzie w kierunku Polski.

Świąteczny pociąg wyjedzie na tory trzeci raz, a pasażerowie będą mogli z niego korzystać do 7 stycznia 2024 r. Specjalnie przystrojone składy będą kursować na trasach Wilno-Kłajpeda, Wilno-Kowno, Wilno-Troki oraz Wilno-Mockava. Ta ostatnia stacja jest położona przy granicy z Polską, a skład jest skomunikowany z pociągiem PKP Intercity jadącym już do Polski.

W tym roku z całą pewnością możemy powiedzieć, że cieszące się ogromnym zainteresowaniem pasażerów świąteczne pociągi stają się już tradycją. (…) Jak co roku w ramach inicjatywy zaprosimy państwa do podróży pociągami ozdobionymi motywami Ekspresu Wschodniego lub bożonarodzeniowymi opowieściami – mówi Dovilė Aleksandravičienė, dyrektor ds. rozwoju biznesu i marketingu LTG Link.

Pociągi na trasie do stacji Mockava będą kursować do 26 grudnia, nieco dłużej przystrojone składy będą kursować na trasach wewnątrz kraju. Prawdopodobnie 27 grudnia świąteczny pociąg będzie skierowany na nową trasę Wilno-Ryga.

Wprowadzona w zeszłym roku nowa trasa, która pojawiła się po prawie dziesięcioletniej przerwie, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Polscy mieszkańcy przyjeżdżający do Wilna spędzają tu zazwyczaj co najmniej dwa dni, podczas których zwiedzają najpopularniejsze atrakcje turystyczne i kosztują lokalnej kuchni. Polaków interesują także nowe atrakcje, które nie zostały jeszcze dla nich odkryte, np. Robert Makłowicz, znany polski dziennikarz kulinarny i podróżniczy, który w zeszłym roku odwiedził Wilno, odwiedził dzielnicę Paupia, Pasaż Senatoryjny i Więzienie Łukiszki. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku Wilno odwiedziło już ok. 80 tys. turystów z Polski. Możliwość przyjazdu pociągiem do Wilna znacząco przyczynia się do promocji turystyki przyjazdowej i pomaga wykorzystać istniejący potencjał turystyczny sąsiedniego kraju – mówi V. Daubarienė, kierownik działu turystyki Go Vilnius.

Litewski narodowy przewoźnik informuje, że w ciągu ostatnich dwóch lat świąteczne pociągi przewiozły ponad 74 tysiące osób. Podróżnych przyciąga nietypowy wystrój składów, które zdobią wzory i oświetlenie inspirowane wystrojem pociągów z początku XX wieku. Pociągi ozdobione zostaną bordowymi elementami oraz przedmiotami vintage (walizki) oraz roślinami z motywami świątecznymi. O te ostatnie zadba kwiaciarz i dekorator M. Petruškevičius.

Koszt podróży świątecznym pociągiem jest taki sam, jak standardowymi składami. Pociągi można znaleźć na stronie www.ltglink.lt. Szukając połączenia na danej trasie w wyszukiwarce pojawi się oznaczenie w formie choinki – w ten sposób będzie można wybrać miejsce siedzące w części z choinką. Bilety do świątecznych pociągów należy kupić z wyprzedzeniem. Nie będzie można ich kupić u konduktora.

Świąteczny pociąg na trasie Wilno-Kowno pojedzie trzy razy w jedną i trzy razy w drugą stronę. Z Wilna do Kłajpedy raz w jedną i raz w drugą stronę, podobnie na trasie w kierunku do polskiej granicy.

fot. Leonardas Borotinskas

źródło: Koleje Litewskie (www.ltglink.lt)

Czytaj też: Litwa  | Ciekawostki | Kolej | Dworzec kolejowy | Podróże | whiteMAD na Instagramie

 

 

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej