ARCHITEKTURA

Szkoła podstawowa w Cerekwicy pod Poznaniem

Jest nowoczesna i ma prosty kształt. Budynek zaprojektowali architekci z pracowni Lab 3 Architekci. Szkoła podstawowa w Cerekwicy znajduje się przy ulicy Szamotulskiej i Przybrodzkiej. Jej nowoczesna forma została dokładnie przemyślana – już sam gmach ma edukować uczniów i uczyć wrażliwości na wszystko, co ich otacza.

Szkoła podstawowa w Cerekwicy zbudowana została w centralnej części działki. Przed wejściem głównym wydzielono strefę publiczną, obejmującą przestronny plac, parking dla samochodów osobowych oraz stanowiska dla rowerów. Po zachodniej stronie wydzielono półprywatną przestrzeń z boiskami i bieżnią. Południową część placówki zajęły tereny zielone, które wzbogacono o nowe nasadzenia.

Architekci podzielili bryłę szkoły na segmenty, które odpowiadają głównym funkcjom obiektu. Dwukondygnacyjna część dydaktyczno-administracyjna zlokalizowana została od strony południowej. W ten sposób zadbano o odpowiednie nasłonecznienie sal lekcyjnych.

Parterową część sportową usytuowano w północno-zachodnim skrzydle budynku w powiązaniu z zewnętrznymi boiskami oraz bieżnią. Segment zawierający stołówkę mieści się w północno-zachodnim skrzydle, w pobliżu holu wejściowego, sali sportowej i strefy dostaw – opisują autorzy projektu.

W sumie uczniowie mogą korzystać z 16 sali lekcyjnych. W budynku nie zabrakło zaplecza administracyjnego z sekretariatem, gabinetami dyrekcji, pokojem nauczycielskim i gabinetami specjalistycznymi. Do dyspozycji uczniów oddano świetlicę i bibliotekę.

Szkoła w Cerekwicy to raj dla tych dzieci, które uwielbiają sport. Sala zajęć wychowania fizycznego obejmuje pełnowymiarowe boisko do gry w koszykówkę i siatkówkę oraz boiska do gry w piłkę ręczną i mini-siatkówkę. W części sportowej przewidziano salkę zajęć korekcyjnych, szatnie z zapleczem sanitarnym oraz pomieszczenie trenera. Program funkcjonalny szkoły uzupełnia przestronna strefa holu wejściowego z otwartym widokiem na wewnętrzny dziedziniec, portiernią oraz miejscem oczekiwania na dzieci.

fot. Przemysław Turlej

Budynek nie jest wysoki – to ukłon wobec małej zabudowy miejscowości. Charakterystycznym detalem architektonicznym jest zadaszenie głównego wejścia. Architekci zaprojektowali monolityczną płytę żelbetową, która oparta została na ścianie z betonu. Zarówno fasady jak i wnętrza mają warte uwagi detale. To między innymi obramowania okien, portale wejściowe do sal lekcyjnych i ściany z betonu architektonicznego. Paleta kolorystyczna została ograniczona i oparta o biel i gamę szarości. Kolorystycznym urozmaiceniem są niebieskie dodatki.

W realizacji nie mogło zabraknąć proekologicznych rozwiązań służących obniżeniu zużycia energii i zmniejszeniu wykorzystania zasobów naturalnych. Zastosowano między innymi przegrody o wysokiej izolacyjności cieplnej, instalacje wentylacji mechanicznej z rekuperacją, oświetlenie LED, panele fotowoltaiczne i system tak zwanej wody szarej.

Dodatkowo w obiekcie rozmieszczono kilkanaście informatorów dotyczących ochrony środowiska, oszczędzania energii i zasobów naturalnych oraz zastosowanych w budynku rozwiązań technicznych, realizujących te założenia. Kto wie, może w takich warunkach dorastają właśnie przyszli architekci?

źródło: Lab 3 Architekci

Czytaj też: Edukacja | Architektura w Polsce | Minimalizm | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

fot. Przemysław Turlej
fot. Przemysław Turlej
fot. Przemysław Turlej
fot. Przemysław Turlej
fot. Przemysław Turlej
fot. Przemysław Turlej
fot. Przemysław Turlej
fot. Przemysław Turlej
fot. Przemysław Turlej
fot. Przemysław Turlej
fot. Przemysław Turlej
fot. Przemysław Turlej

Recent Posts

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej