ARCHITEKTURA

Tak będzie wyglądać ul. Kościelna w Poznaniu

Ulicę Kościelną w Poznaniu czeka totalna metamorfoza. Urzędnicy poznańskiego ratusza ogłosili właśnie przetarg na wykonanie dokumentacji.

Podstawą do projektowania są koncepcje, które pokazywaliśmy już kilka miesięcy temu. Przygotowali je laureaci konkursu studenckiego: Seweryn Trzyn, Kamil Ziółkowski, Joanna Piasecka oraz Tomasz Bekas.

Pracując nad koncepcją zagospodarowania ulicy Kościelnej kierowaliśmy się chęcią stworzenia układu, który nie wymagałby radykalnych zmian, lecz stopniowo porządkowałby kolejne fragmenty ulicy. Ze względu na bliskość Parku Sołackiego i planowanego mniejszego parku na terenie nowego osiedla na miejscu fabryki “Goplana”, staraliśmy się stworzyć miejsce o własnym, unikalnym kodzie, które byłoby łatwe do zapamiętania i odróżnienia od każdej z pozostałych alei lub parków w Poznaniu. Chcieliśmy doprowadzić do tego, by Kościelna przestała sprawiać wrażenie przypadkowego, zielonego skweru, a stała się miejscem czytelnym i dostępnym dla pieszych – wyjaśniał tuż po wygranym konkursie Kamil Ziółkowski, jeden z autorów zwycięskiej koncepcji.

Tego, jak będzie wyglądać ostatecznie ulica, dowiemy się po rozstrzygnięciu przetargu, które zaplanowano na 31.07.2018. Jednak wiadomo, że w dokumentacji projektowej muszą znaleźć się szczegóły dotyczące komunikacji dla pieszych. W planach jest też powstanie płytkiego zbiornika wodnego o powierzchni ok. 440 m kw. Chodzi o powstanie zbiornika o gładkiej tafli wody – skwer będzie więc pozbawiony fontann.

Projektant powinien znaleźć miejsce na tzw. górki rekreacyjne, czyli niewielkie wzniesienia tworzące przestrzeń kreatywną dla dzieci i miejsce wypoczynku. Ważne jest też zagospodarowanie zieleni – zwycięzca będzie musiał określić rodzaj, ilość oraz gatunki roślin, jakie zamierza nasadzić. Zwłaszcza krzewy powinny być zaprojektowane jako naturalna, zwarta zapora oddzielająca pas jezdni od zielonego terenu użytkowego.

Przy ul. Kościelnej w Poznaniu ma pojawić się wieloosobowe, indywidualnie zaprojektowane siedzisko, do tego ławki, kosze na śmieci, oświetlenie i tablice informacyjne.

W trakcie wykonywania projektu przyjęte rozwiązania trzeba będzie na bieżąco konsultować z Zarządem Zieleni Miejskiej, Radą Osiedla Jeżyce i laureatami konkursu studenckiego, a wszystkie założenia projektowe muszą być uzgodnione z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

źródło: UM Poznań

 

Recent Posts

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej