ARCHITEKTURA

Tak zmieni się Opera Leśna w Sopocie [WIZUALIZACJE]

Opera Leśna w Sopocie zostanie rozbudowana. Nowy budynek będzie pełnić funkcję przestrzeni wystawienniczej, tarasu widokowego i baru.

Miasto opublikowało wizualizacje autorstwa Warsztatu Architektury Pracowni Autorskiej pod przewodnictwem dr. inż. arch. Krzysztofa Kozłowskiego. Według koncepcji Opera Leśna zyska nowy budynek, który zaprojektowano tak, aby dopasować go do otaczającej zieleni. Na powierzchni użytkowej liczącej ponad 2,5 tys. m kw. powstanie m.in. nowoczesna sala wystawiennicza, umożliwiająca wykorzystywanie multimediów do działań artystycznych, sala wielofunkcyjna, taras widokowy, bar i pomieszczenia biurowe.

Opera Leśna jest obiektem unikatowym w skali Europy, po pierwsze ze względu na lokalizację – otacza ją las, po drugie jest miejscem kultowym, które na stałe wpisuje się w historię międzynarodowych festiwali. Przestrzeń ta wymaga ponadstandardowych rozwiązań, zarówno architektoniczno-urbanistycznych, jak i technologicznych. Kolejny etap prac koncepcyjnych dotyczy zwiększenia atrakcyjności Opery Leśnej, także poza sezonem letnim – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.

Przygotowana koncepcja uwzględnia ukształtowanie terenu, rosnące drzewa oraz istniejące już drogi i chodniki. Architekci zaproponowali prostą formę budynku, która ma z szacunkiem odnosić się do przyrody i harmonijnie dopełnić istniejącą już zabudowę. Budynek ma współgrać z elementami widowni i jej zadaszenia.

Obiekt, który ma powstać, wprawdzie nie jest duży, ale sprawiał ogromne trudności projektowe. Głównym założeniem było zachowanie naturalnych walorów otoczenia i kontaktu z zielenią. Teren jest bardzo trudny i wymagający. Przy projektowaniu przyświecała nam idea będąca wynikiem gry dwóch przestrzeni, które są wokół Opery: otwartej przestrzeni i przestrzeni parkowej. Obiekt wpisuje się w tę przestrzeń wypełniając wolne miejsca wśród zieleni. To budynek dostosował się do terenu, a nie teren do projektowanego budynku: teren nie był niwelowany, nie ma ingerencji w drzewa. Budynek jest jakby wydrążony w środku, bo priorytetem było zachowanie drzew, które tam rosną. Jest też przeszklone obejście, z którego cały czas zieleń będzie widoczna – mówi dr. inż. arch. Krzysztof Kozłowski, który kierował zespołem projektowym.

Kolejnym krokiem do realizacji koncepcji będzie ogłoszenie przetargu na projekt wykonawczy. Miasto będzie się starać o dodatkowe środki z funduszy unijnych. W sumie powierzchnia użytkowa nowego budynku wyniesie 2650 m kw.

Czytaj też: Sopot | Kultura | Las | whiteMAD na Instagramie

Wizualizacje Warsztatu Architektury Pracowni Autorskiej, źródło: UM Sopot

Recent Posts

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej