ARCHITEKTURA

Targowisko może być ładne. Takie zbudowano w Błoniu pod Warszawą

Targowisko zbudowane zostało w niewielkim Błoniu pod Warszawą. Jego projekt przygotowała Aleksandra Wasilkowska, która prowadzi swoją autorską pracownię projektową.

Targ Błonie to projekt, który udowadnia, że targowiska nie muszą być pstrokate i zbudowane z tymczasowych budynków czy złączonych daszków. Przemyślany projekt, minimalistyczna forma i zieleń sprawiły, że w podwarszawskiej miejscowości znajduje się prawdopodobnie najładniejsze targowisko w kraju.

Inwestycję zrealizowała Gmina Błonie, gdzie lokalna społeczność od wieków kultywuje tradycję jarmarków. Targ Błonie zawsze cieszył się dużą popularnością i od lat zapewnia dostęp do taniej, dobrej jakości żywności sprzedawanej przestrzeni bezpośrednio przez wytwórców i rolników. Poprzednie targowisko wymagało przebudowy ze względu na niski standard sanitarny i brak podstawowej infrastruktury targowej.

Przebudowa polegała na stworzeniu wielofunkcyjnych białych zadaszeń, odbijających promienie słoneczne i dających schronienie przed deszczem. Wystawki kupieckie z drewnianymi blatami o schodkowym kształcie po zamknięciu targu mogą służyć jako siedziska i przestrzeń spontanicznych spotkań lokalnej społeczności. Wokół zadaszenia zbudowano pawilony handlowo-usługowe z dużymi witrynami i elewacjami pokrytymi białą blachą falistą – opisuje autorka projektu.

Na placu powstały także toalety i pawilon administracyjny, a w samym sercu targu zlokalizowano bar połączony z ogrodem zabaw dla dzieci i tak zwanym stołem społecznym. Wokół zadaszenia zaplanowano dojazd umożliwiający dostawy produktów do pawilonów i miejsc handlowych oraz otwarte stanowiska dla aut i obwoźnego handlu płodów rolnych. Gładka betonowa nawierzchnia placu została zaprojektowana tak, aby nie tworzyć krawężników i umożliwiać swobodne i bezpieczne przemieszczanie się po targu pieszo, na wózku lub deskorolce.

Plusem nowego targowiska jest wykorzystanie zieleni. Projekt zakładał renaturalizację targowiska i zwiększenie bioróżnorodności. Wokół zadaszenia i pawilonów zaprojektowano naturalistyczne wyspy zieleni z sosnami, wielopiennymi grabami, bukami i olszami. Drzewa i krzewy dające pokarm i schronienie ptakom i owadom, gdy wyrosną będą dawać dodatkowy cień dla stanowisk handlowych pod gołym niebem. Wzdłuż ogrodzenia posadzono także pnącza powojnika i glicynii, wielogatunkowe łąki kwietne, krzewy i drzewa owocowe. Woda deszczowa z dachu jest retencjonowana w misach deszczowych, a jej nadmiar podlewa rośliny i przesiąka do gleby, a tylko w ostateczności jej nadmiar wpływa do kanalizacji deszczowej. Geometria placu została ukształtowana tak aby maksimum wody deszczowej spływało w rejony ogrodów deszczowych, łąk kwietnych, bylin i krzewów aby zmniejszać negatywny wpływ ludzkiej działalności na klimat.

Warto zwrócić uwagę na detale w postaci małej architektury. To między innymi białe, okrągłe tablice informacyjne, stojaki rowerowe, głazy, domki dla ptaków i owadów. Dodatkowo ustawiono tu stół społeczny i siedziska, a pod charakterystycznym organicznym zadaszeniem zaprojektowano ogród zabaw z wyrzeźbionymi w drewnie bujakami w formie zwierząt.

Hybryda parku i bazaru pozytywnie wpływa na mikroklimat, wzmacnia mikro-przedsiębiorczość i daje mieszkańcom dostęp do lokalnie produkowanej żywności, co stanowi dobre rozwiązanie na czasy pandemii, kryzysu żywnościowego i klimatycznego. Gratulujemy świetnego efektu!

Autor: Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska

Współpraca autorska: Monika Oleśko, Karolina Kotlicka, Agnieszka Łańko, Alicja Rudowska, Aleksandra Wasilkowska

Architektura krajobrazu: Aleksandra Wasilkowska

Konstrukcja: Daniel Przybyłek

Drogi: Szydłowski Piotr, Biuro Projektów Drogowych TMP PROJEKT, Tomasz Mikołajuk, Konrad Suliński

Instalacje: Tomasz Rogulski, Beata Berezowska

Generalny wykonawca: Zab-Bud

Wykonawca zieleni: Florbud

Inwestor: Gmina Błonie oraz Zakład Usług Komunalnych w Błoniu

fot. Nate Cook Photography

źródło: Aleksandra Wasilkowska (www.wasilkowska.com)

Czytaj też: Sklep | Ciekawostki | Miasto | Urbanistyka | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Wieżowce tuż obok Pałacu Kultury. Tak mogłyby wyglądać!

Centrum Warszawy jest coraz gęściej zabudowane. Wolne obszary pod nowe inwestycje mogą powstać dzięki przebudowie…

16 maja 2024

Kamienica na gdańskiej Oruni przeszła remont. To kolejna inwestycja Gdańskich Nieruchomości

Kolejna zabytkowa wielorodzinna kamienica na Oruni odzyskała dawny blask. Jest to już dwunasta inwestycja Gdańskich…

16 maja 2024

Wiwat kolory! Dorota Koziara zaprojektowała kolekcję “Masovia” dla Grupy Tubądzin

Nowa kolekcja "Masovia" jest współczesną interpretacją tradycji i kultury Mazowsza. „Nasza tradycja ludowa jest dla…

16 maja 2024

Instytut Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie przejdzie modernizację

Zlokalizowany przy placu Trzech Krzyży w Warszawie Instytut Głuchoniemych przejdzie modernizację. Inwestycja pozwoli zapewnić dzieciom…

16 maja 2024

Nowoczesny dom pod Łodzią. Bryła przypomina pustynną wydmę

Dune House to nowy projekt autorstwa pracowni REFORM ARCHITEKT Marcina Tomaszewskiego. Projektując budynek architekt chciał…

16 maja 2024

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. XX w. Architekci postawili tutaj na jasne kolory i subtelne detale

Studio COSMO zaprojektowało na nowo mieszkanie kamienicy z lat 30. XX wieku, położone w jednej…

16 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej