CIEKAWOSTKI

Tęcza może wrócić na plac Zbawiciela. Zdecydują mieszkańcy w głosowaniu

Minęło już siedem lat, odkąd z placu Zbawiciela usunięto instalację Tęcza projektu Julity Wójcik. Teraz kolorowa konstrukcja może wrócić na dawne miejsce, ale w innej formie.  Projekt jej budowy zgłosili aktywiści do Budżetu Obywatelskiego. Tyko do północy można głosować na projekt Nowej Tęczy. 

Nowa Tęcza zbudowana ma zostać z sześciu wygiętych metalowych prętów, malowanych w kolorach: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym, niebieskim i fioletowym. Projekt wykonał arch. Marcin Osiecki, i przekazał prawa miastu.

Inicjatywa ma pomóc osobom LGBT+, które często spotykają się z dyskryminacją na różnych płaszczyznach. Powoduje to u nich poczucie odrzucenia przez otoczenie, niepasowania, a także skłania do ukrywania swojej tożsamości, udawania bycia kimś innym niż są w rzeczywistości. Pokazywanie symboliki LGBT+ w miejscach publicznych ma być formą wsparcia.

Afirmacja tęczy, pokazywanie symboliki LGBT+ w centralnych miejscach publicznych, w sposób jawny i odważny pokazuje, że bycie osobą LGBTQIA+ nie jest powodem do wstydu, ale właśnie czymś normalnym. Dlaczego ktoś miałby wstydzić się bycia gejem, jeśli na centralnym placu Warszawy stoi wielka tęcza w »kolorach gejów«?” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Poza wsparciem osób LGBTQIA+, instalacja ma też ożywiać sam Plac.

Powinna powrócić na plac Zbawiciela, bo wciąż się z nim kojarzy. Była i zniknęła. Bez niej środek placu jest pustym miejscem, które drażni i niepokoi, nieustannie przypomina o braku – uważa Małgorzata Büthner-Zawadzka, zaangażowana w inicjatywę.

autor: Marcin Osiecki

Plac Zbawiciela ze względu na historyczną zabudowę często jest porównywany do placów paryskich. Ustawienie nowej instalacji ma sprawić, że to, co jest historyczne, będzie splatać się z tym, co jest nowoczesne. Instalacja ma uatrakcyjnić plac i wyróżnić go na turystycznej mapie Warszawy.

Głosowanie w budżecie obywatelskim trwa do północy 30 czerwca. Głosować można przez stronę internetową lub tradycyjnie w urzędzie dzielnicy. Aktywiści zapowiadają, że przez cały czas głosowania będą na ulicach Warszawy, zachęcając mieszkańców i mieszkanki do głosowania. W zeszłym roku podobny projekt zebrał 6806 głosów – w tym roku liczą na przynajmniej dwa razy więcej. Projekt Nowej Tęczy znajduje się pod numerem 90. w kategorii projekty ogólnomiejskie.

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Warszawa | Place, Skwery, Parki  | Ciekawostki | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

Tęcza” Julity Wójcik na Placu Zbawiciela, fot. Piotr Panek, CC BY SA 4.0

Recent Posts

Poznań opublikował nowe logo. Inspiracją był herb miasta

Miasto Poznań opublikowało dziś swoje nowe logo. Wraz z nim powstało także nowe hasło i…

15 maja 2024

Przedszkole nie musi być kolorowe. Tak projektują nasi sąsiedzi

Przedszkola w polskim krajobrazie najczęściej kojarzą się z kolorową, często pstrokatą elewacją i wizerunkami lubianych…

15 maja 2024

Co trzeba zrobić, żeby dostać receptę online?

Dla wielu Polaków dostęp do lekarza, który świadczy usługi w ramach NFZ, jest utrudniony. Sytuacja…

15 maja 2024

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Łącznie powstały 2 murale!

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie to nie tylko piękna grafika, ale także…

15 maja 2024

Jest piękny. Apartament w historycznej kamienicy w centrum Warszawy

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni INDOOR. Apartament znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ulicy…

15 maja 2024

Dekoracyjne oświetlenie ogrodowe -stwórz magiczny nastrój w swoim ogrodzie

Ogród to nie tylko miejsce do odpoczynku, ale także przestrzeń, w której możesz wyrazić swój…

15 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej