ARCHITEKTURA

Szklany trójkąt w Paryżu. Rusza budowa The Tour Triangle!

The Tour Triangle, czyli nowy wieżowiec w Paryżu przypominający piramidę lub przeszklony trójkąt zaprojektowali architekci z pracowni Herzog & de Meuron. Budowa powstaje z niemal 15-letnim opóźnieniem, a koszt jej budowy ma pochłonąć aż 670 milionów euro, czyli ponad 4 miliardy złotych. Projekt budzi podziw, jak i oburzenie paryżan. Jakie jest wasze zdanie? 

The Tour Triangle ma być jednym z najwyższych wieżowców we Francji osiągając wysokość 180 metrów od poziomu parteru, aż po dach. Mierzący 42 piętra i 91 351 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, The Tour Triangle stałby się trzecim co do wysokości budynkiem w granicach Paryża, ustępując jedynie Tour Montparnasse i Wieży Eiffla.

Wieżowiec The Tour Triangle zaprojektowany został przez szwajcarską pracownię Herzog & de Meuron. Firma architektoniczna Herzog & de Meuron po raz pierwszy rozpoczęła prace nad Tour Triangle już w 2006 roku, ale jako że propozycje wysokich budynków wzbudzają w Paryżu wiele kontrowersji projekt został mocno opóźniony przez serię długich planistycznych i prawnych batalii. Pierwotnie planowano, aby budynek powstał w 2014 roku, jednak ze względu na problemy z finansowaniem, międzynarodowy kryzys z 2008 roku i problemy prawne inwestora, budowę i samą realizację przesunięto. 

Deweloper Unibail-Rodamco-Westfield (URW) zawarł w tym miesiącu umowę partnerską z oddziałem inwestycyjnym francuskiej międzynarodowej firmy ubezpieczeniowej AXA, zapewniając wsparcie finansowe dla pełnego kosztu projektu wynoszącego 670 milionów euro. Według wstępnych założeń budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku. Budowa tego szklanego kolosa ma potrwać do 2026 roku. 

Wieżowiec The Tour Triangle byłby największym drapaczem chmur, jaki pojawił się na panoramie centrum Paryża od 1973 roku. Planowany na Avenue Ernest-Renan budynek będzie zawierał biura, centrum konferencyjne, sklepy, restauracje i hotel.Warto zaznaczyć ,że jednym z przeciwników budowy jest burmistrz 15. dzielnicy, w której ma powstać wieżowiec.  Goujon argumentował swój sprzeciw tym, że budynek nie odpowiada już potrzebom przedsiębiorstw w obliczu pandemii Covid-19.

Czytaj też: Paryż | Francja | Biurowiec |Wieżowiec | Ciekawostki | Hotel | Szkło

 

źródło: https://www.herzogdemeuron.com/index.html

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej