ARCHITEKTURA

To ikona brutalizmu. Pirelli Tire Building otwarty po remoncie

Hotel Marcel działa w budynku Pirelli Tire Building w mieście New Haven w stanie Connecticut w Stanach Zjednoczonych. Gmach zbudowany został w 1967 roku według projektu Marcela Breuera. Oczyszczona elewacja ujawniła rzeźbiarską formę budynku.

Cenny architektonicznie budynek powstał dzięki firmie Armstrong Rubber Co – jednej z największych producentów opon w Stanach Zjednoczonych. Firma w latach 60. kupiła działkę na skrzyżowaniu dróg międzystanowych 91 i 95. Zbudowano tu wielkie magazyny koncernu i halę produkcyjną. Plan zakładał też budowę budynku biurowego, który zaprojektował właśnie Marcel Breuer.

Breuer był zwolennikiem Bauhausu, specjalizował się w projektowaniu form przemysłowych. Biurowiec w jego koncepcji składał się z dwóch części – czteropiętrowej administracyjnej, która zawieszona została nad dwupiętrową częścią badawczą. Fasada wykonana została z prefabrykowanych elementów z betonu – ich oryginalne kształty niczym rzeźby ozdabiają cały Pirelli Tire Building.

Jeszcze kilka lat temu budynek należał do koncernu IKEA. Gmach w 2019 roku kupił architekt Bruce Becker, właściciel pracowni Becker + Becker. Przejęcie budynku kosztowało go 1,2 mln dolarów. Nowy właściciel przez ostatnie trzy lata przeprowadzał generalny remont. Po przebudowie nieużywane centrum biurowe zmieniło się w hotel, w którym powstało 165 pokojów dla gości, lobby, restauracja, galeria i sala konferencyjna.

Prace modernizacyjne nie były łatwe, należało usunąć azbest, którym pierwotnie ocieplono gmach. Właściciel chciał też, aby budynek wyglądał tak, jak zaprojektował go Breuer. Budynek zyskał wiele nowoczesnych rozwiązań, ale zachował też swój oryginalny wygląd. To pierwszy w Stanach Zjednoczonych hotel, który otrzymał certyfikat Passive House. Gmach jest zasilany przez tysiąc paneli słonecznych, które rozlokowano na dachu budynku oraz na działce obok.

Największe zmiany nastąpiły wewnątrz. Architekci z pracowni Dutch East Design przekształcili dawne pomieszczenia biurowe w eleganckie pokoje.

fot. Seamus Payne, źródło: Charlestowne Hotels, Becker + Becker, Dutch East Design

Czytaj też: Hotel | Brutalizm | Zabytek | Stany Zjednoczone | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej