ARCHITEKTURA

To symbol miasta. Budynek dawnego banku w Lublanie

Ponad stuletni budynek dawnego banku znajduje w Lublanie, stolicy Słowenii. To atrakcyjna lokalizacja w centrum miasta. Dziś gmach jest jednym z najważniejszych budynków w mieście, a jego unikalny wygląd to efekt pracy architekta nad tak zwanym stylem narodowym.

Budynek zaprojektował Ivan Vurnik. Jego budowa rozpoczęła się w 1921 r., a zakończyła już rok później. Gmach zaprojektowany został jako mieszkalno-handlowy, a powstał jako siedziba Banku Spółdzielczego w Lublanie (słoweń.Stavba Zadružne gospodarske banke).

Położony przy ulicy Miklošičeva 8 gmach ma pięć kondygnacji. Wrażenie robi jego elewacja. Jest kolorowa i przypomina malarskie dzieło. Architekt Ivan Vurnik pracował nad projektem budynku we współpracy ze swoją żoną Heleną Vurnik. Architekci zaprojektowali budynek w tak zwanym słoweńskim stylu narodowym. Jakie elementy o tym świadczą? To przede wszystkim barwna elewacja, która nawiązuje do kolorystyki herbu Księstwa Krainy. Księstwo istniało od 1364 do 1918 roku i swoim zasięgiem obejmowało Lublanę z najbliższym otoczeniem, a kolory jego flagi są takie same, jak Słowenii obecnie.

Budynek dawnego banku zdobią elementy w kolorach: białym, żółtym, czerwonym i niebieskim. Część do obsługi klientów zaprojektowana została na parterze. Zbudowano tam dużą halę bankową, a na wyższych kondygnacjach zaprojektowano mieszkania. Fani architektury z pewnością docenią detale. Klatkę schodową zdobią witraże z motywami geometrycznymi. Chcąc doświetlić wnętrze architekt zaprojektował dwa świetliki, które biegną od dwukondygnacyjnej hali aż do dachu. Sama hala jest obszernym pomieszczeniem, które podzielone zostało kolumnami na trzy części. Środkowa przeznaczona była dla klientów, a dwie boczne dla pracowników banku.

fot. Mark Staples / Ljubljana Tourism Archive

Zarówno fasada jak i pomieszczenia pomalowane zostały przez Helenę Vurnik. Projektantka wykorzystała charakterystyczny dla swojej twórczości motyw łuku ostrego. Motyw ten widać też w dekoracjach okien.

Dziś w budynku dawnego banku działa słoweński rejestr gruntów (Zemljiška knjiga).

źródło: Ljubljana Tourism Archive

Czytaj też: Kamienica | Zabytek | Elewacja | Podróże | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

fot. Dunja Wedam / Ljubljana Tourism Archive
Zdobienia wewnątrz budynku, fot. Dunja Wedam / Ljubljana Tourism Archive
fot. Viktar Palstsiuk, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0
fot. Moroder, licencja: CC BY-SA 3.0

Recent Posts

To hołd dla mokradeł. Centrum odbudowy bagien projektu studenta

Centrum odbudowy bagien miałoby sprzyjać odbudowie różnorodności fauny i flory oraz umożliwiać turystom poznania znaczenia…

26 maja 2024

Dom letniskowy w Ostrowitem. Jego konstrukcja powstała z drewna!

Dom letniskowy w Ostrowitem zaprojektował Sebastian Marach z pracowni YONO Architecture. Projekt przedstawia nowoczesny budynek…

26 maja 2024

Kultowy neon Dobry wieczór we Wrocławiu ponownie zabłyśnie!

Od dziesiątek lat wita osoby przyjeżdżające do Wrocławia pociągiem. Neon Dobry wieczór we Wrocławiu wykonany…

26 maja 2024

Kościół Ducha Świętego we Wrocławiu – świątynia o nietypowej architekturze

Kościół Ducha Świętego we Wrocławiu to jedna z najciekawszych powojennych realizacji sakralnych w mieście. Obecna…

25 maja 2024

Czerwona wyspa w Warszawie. Jest jak instalacja artystyczna

Oryginalna zabudowa pojawiła się przed lokalem Va Bene Cicchetti przy ul. Ludwika Waryńskiego. Czerwona wyspa…

25 maja 2024

Pomnik Anonimowego Przechodnia – charakterystyczna i pełna wymowy instalacja z Wrocławia

Pomnik Anonimowego Przechodnia, znany także pod nazwą „Przejście 1977-2005", to jeden z wrocławskich pomników, odsłonięty…

25 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej