ARCHITEKTURA

Trwa rozbetonowanie stawu na Polu Mokotowskim. Będzie naturalniej!

Znika betonowa otoczka stawu na Polu Mokotowskim w Warszawie. Cel jest taki, aby stworzyć bardziej naturalną przestrzeń. Projekt przebudowy Pól Mokotowskich przygotowali architekci z pracowni WXCA.

Pracownicy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy kruszą beton na powierzchni 13 tys. m kw. Budują także zbiornik tymczasowy dla żyjących tu płazów. Dużą wagę przywiązuje się do minimalizacji negatywnego wpływu prac budowlanych, zarówno na roślinność, jak i mieszkające tu dzikie zwierzęta.

W trakcie realizacji inwestycji prowadzony jest nadzór przyrodniczy, a istniejąca roślinność została zabezpieczona poprzez utworzenie wygrodzonych stref ochrony zieleni, w których zabroniony jest ruch kołowy i pieszy. Dla płazów żyjących w stawie przeznaczonym do rozbetonowania budowany jest tymczasowy zbiornik zastępczy, który zapewni im schronienie i umożliwi rozmnażanie wiosną.

Konieczne ze względu na kolizję z nową infrastrukturą wycinki również zostały ograniczone do minimum. Związane będą z utworzeniem ciągów komunikacyjnych łączących obszar po MPO z istniejącym układem parku oraz remontem domków fińskich (drzewa wrastające w fundamenty). Usuniętych zostanie 19 drzew, co zostanie zrekompensowane w ponad dwukrotnie większej liczbie nasadzeń w parku.

Rozbetonowanie stawu na Polu Mokotowskim będzie trwać do końca grudnia. Rozbiórka małych stawów rozpocznie się pod koniec roku i zakończy w lutym. W przypadku mniejszych stawów zniknie beton o powierzchni około 3 tys. m kw. Co ciekawe, pozyskany w ten sposób beton zostanie wykorzystany ponownie. Miasto planuje, użyć go między innymi do uformowania wałów wygłuszających park od strony ulicy Wawelskiej.

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy realizuje pierwszy etap modernizacji parku Pole Mokotowskie, który uwzględnia elementy objęte dofinansowaniem unijnym, takie jak: stworzenie nowego, naturalnego układu wodnego w parku, zagospodarowanie zrekultywowanego terenu po dawnej bazie MPO, stworzenie pełnych zieleni miejsc rekreacji i stref wejściowych. Pojawią się również nowa siłownia plenerowa, automatyczne toalety, ławki i poidełka. Dodatkowo zostanie przeprowadzony remont domków fińskich, w tym domu Ryszarda Kapuścińskiego.

Intencją odnowy jednego z największych parków stolicy było zadbanie o przyrodę parku, zwiększenie różnorodności biologicznej i retencji wody. Pojawi się tu 55 nowych drzew, ponad 6 tys. krzewów, 17 tys. bylin i niemal 1,5 ha łąk. Duży zbiornik wodny poddamy naturalizacji – jego dno zostanie rozbetonowane, a na brzegach powstaną strefy naturalnej roślinności. W centralnej części parku, na zrekultywowanym terenie po MPO utworzymy naturalny ogród biocenotyczny pełen różnorodnych roślin, który stanie się miejscem atrakcyjnym dla mieszkańców i pożytecznym dla zwierząt.

Pole Mokotowskie w nowej odsłonie będzie gotowe do końca 2022 roku.

Czytaj też: Warszawa | Renowacja | Ekologia | Park  | whiteMAD na Instagramie

Wygrodzone strefy ochronne drzew

źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, WXCA

Recent Posts

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej