ARCHITEKTURA

Tutaj liczy się detal! Kamienica przy ulicy Wilczej odzyskuje blask

Kamienica znajduje się przy ulicy Wilczej 65 w Warszawie. Trwa jej gruntowny remont, dzięki któremu zaniedbana elewacja wygląda jak nowa.

Odnowiona elewacja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Charakteryzuje ją wielkość oraz bardzo bogata artystyczna i architektoniczna dekoracja. Podczas prac udało się usunąć zabrudzenia i zlikwidować ubytki. Co ciekawe, fasadę i wszystkie dekoracje budynku wykonano ze specjalnej zaprawy, tak zwanego cementu romańskiego.

Kamienica przy ulicy Wilczej zbudowana została w latach 1890-97. Jej inwestorem i właścicielem był przedsiębiorca Jan Mejer, który zajmował się handlem tytoniem. Kamienica ma cztery kondygnacje i trzynastoosiową fasadę. Ta ostatnia jest oryginalna – nie skuto jej po II wojnie światowej. Kamienica ilustruje późno XIX-wieczne zasady urbanistyki, prezentując charakterystyczny dla tego okresu układ przestrzenny z okazałą częścią frontową uzupełnioną zespołem oficyn, które okalają wewnętrzne podwórze. Współtworzy tym samym wielkomiejski, stylistycznie zróżnicowany charakter ulicy Wilczej.

Historyczna posesja kamienicy, uwzględniona na dawnych rysunkach parcelacyjnych i na planach lindleyowskich oraz udokumentowana na mapach i fotografiach lotniczych, przetrwała do dziś w swym oryginalnym kształcie. Tym samym odzwierciedla parcelację tej części Śródmieścia. Zarówno sposób zagospodarowania posesji, jak i charakter wystroju świadczy o zamożności inwestora i kunszcie projektanta, co przełożyło się na wysoki poziom koncepcji architektonicznej i realizacji.

PRZED i PO

Wartości artystyczne budynku koncentrują się w utrzymanej w eklektycznej konwencji fasadzie z obfitym detalem rzeźbiarsko-architektonicznym, prezentującym bogactwo motywów ornamentalnych, wśród których znalazło się także odniesienie do osoby właściciela w postaci wyeksponowanych w centrum kompozycji inicjałów. Walory te przejawiają również w jakości opracowania zachowanych wnętrz (ozdobne formy balustrad i stolarki drzwiowej, częściowo zachowane zdobienie ścian, stopni i wykończenie posadzek). Całość składa się na bogaty repertuar rozwiązań dekoracyjnych i materiałowych stosowanych w eklektycznej kamienicy warszawskiej końca XIX wieku – opisuje Agnieszka Żukowska, Rzecznik Prasowy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Remont kamienicy prowadzony jest przy wsparciu finansowym urzędu miasta, który na ten cel przeznaczył 200 tysięcy złotych.

Czytaj też: Zabytek | Warszawa | Kamienica | Renowacja | Detal | whiteMAD na Instagramie

PRZED i PO
PRZED i PO
PRZED i PO
PRZED i PO
PRZED i PO

źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, UM Warszawa

Recent Posts

Przy ul. Smolnej powstanie kamienica. Inwestor odtworzy część zniszczonej pierzei sprzed wojny

Już wkrótce rozpocznie się budowa nowej kamienicy przy ulicy Smolnej 23 w Warszawie. Będzie to…

15 maja 2024

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej