ARCHITEKTURA

Twórczość słynnych poetów pojawiła się na ścianach krakowskiej szkoły

Twórczość słynnych poetów na ścianach szkolnego korytarza? Czemu nie! Zwłaszcza gdy rozpoczęcie roku szkolnego coraz bliżej. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Krakowie na uczniów czeka już niespodzianka. Na ścianach szkolnego korytarza zagościły malunki z wizerunkami związanych z Krakowem twórców: noblistów Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, a także niedawno zmarłego Adama Zagajewskiego. Towarzyszą im fragmenty ich poezji. To jednak niejedyni twórcy, którzy pojawili się na szkolnych ścianach za sprawą krakowskiego artysty Olafa Ciruta.

Współpraca szkolnej społeczności z Olafem Cirutem trwa od dawna. Dzięki niej dwa lata temu na korytarzach szkoły przy ul. Urzędniczej pojawiły się wesołe lemury wśród egzotycznej roślinności, bohaterowie z krakowskich legend oraz malunki promujące zdrowe żywienie. Tym razem artysta (którego syn jest równocześnie uczniem szkoły) wykorzystał czas wakacji na przybliżenie uczniom twórczości wybitnych poetów związanych z Krakowem. Na ścianach pojawiły się także ich wiersze. Pod koniec sierpnia malunki zostaną uzupełnione o tytuły wierszy oraz krótkie biogramy i opisy. To jednak niejedyne postaci, które zagościły na stałe w murach szkoły. Na jednej ze ścian pojawiła się także „Kora” wykonująca utwór „Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej. Nie bez powodu – to właśnie Olga „Kora” Jackowska była uczennicą tej szkoły.

Olaf Cirut jest absolwentem malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i artystą znanym w stolicy Małopolski między innymi z wielkoformatowego malarstwa ściennego. To spod jego ręki wyszedł znany w całym mieście mural przy rondzie Mogilskim przedstawiający paletę kolorowych farb. Cirut zaprojektował również smoczy skwer w parku Decjusza. Jego prace znajdują się w wielu innych miastach Polski.

tekst: Tomasz Kobylański / zdjęcia: Olaf Cirut (https://www.facebook.com/people/Olaf-Cirut/100014199279242/)

Zobacz również: Architektura | Murale | Wnętrza | Kraków

 

Recent Posts

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej