ARCHITEKTURA

Ukraiński zabytek UNESCO. Rezydencja metropolitów Bukowiny i Dalmacji w Czerniowcach

To jeden z najcenniejszych zabytków Ukrainy. Rezydencja metropolitów Bukowiny i Dalmacji w Czerniowcach znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego budowa rozpoczęła się w połowie XIX wieku w miejscu poprzedniego domu metropolitalnego. Kompleks zaprojektował czeski architekt Josef Hlavka. Jego budowa zakończyła się w 1882 roku.

W pracach uczestniczył też wiedeński malarz Carl Jobst, który zadbał o unikalne malunki wewnątrz. Całość powstała z wykorzystaniem materiałów budowlanych dostępnych na terenie Bukowiny. Pomocne były tutaj między innymi drewno z lasów należących do metropolii oraz pozyskiwany na miejscu alabaster.

Budowla zyskała status zabytku dość szybko bo już w 1945 roku. W okresie Związku Radzieckiego wewnątrz działał Czerniowiecki Uniwersytet Państwowy imienia Jurija Fedkowycza. Po 1991 roku budowla ponownie zaczęła być wykorzystywana do celów liturgicznych.

Rezydencja metropolitów Bukowiny i Dalmacji w Czerniowcach wyróżnia się bogatą architekturą. Dostrzec tu można elementy neobizantyjskie i neoromańskie, ale też elementy architektury mauretańskiej. Estetyka kompleksu nawiązuje do zespołu pałacowego Alhambra w Grenadzie. Podczas wpisu obiektu do rejestru zabytków eksperci UNESCO stwierdzili, że mnogość architektonicznych stylów Rezydencji jest świadectwem siły kulturowej Cerkwii prawosławnej w Austro-Węgrzech.

Sala Marmurowa, dawna Synodalna, fot. Ilya, wikimedia.org, licencja CC 4.0

W sumie Rezydencja Metropolitów Bukowiny i Dalmacji składa się z trzech części. W głównym budynku zbudowano pokoje i kancelarię metropolity, kancelarię konsystorza oraz duże sale dla duchownych. Jedną z nich jest Sala Marmurowa, którą zdobią elementy z kamienia. Na ścianach Sali znalazły się freski przedstawiające postacie i sceny związane z prawosławiem i jego obecnością na Bukowinie. Część fresków uległa zniszczeniu z powodu pożaru w 1942 roku.

Bogata zdobiona Sala Marmurowa wyróżnia się jeszcze ogromnymi żyrandolami. Największy ma miejsce na 120 świec, cztery mniejsze pomieszczą po 32 świece.

Czytaj też: #SolidaritywithUkraine | Ukraina  | Zabytek | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Brama wjazdowa i prawe skrzydło z seminarium i cerkwią Trzech Świętych Hierarchów, fot. Posterrr, wikimedia.org, licencja: CC 4.0
fot. Oleksandr Malyon, wikimedia.org, licencja CC 4.0
fot. Сергій Криниця (Haidamac), wikimedia.org, licencja CC 3.0
fot. Аліна Мигидюк, wikimedia.org, licencja CC 3.0
fot. Ilya, wikimedia.org, licencja CC 3.0
fot. Volodymyr Gutsul, wikimedia.org, licencja CC 3.0

źródło: Polski Komitet ds. UNESCO

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej