ARCHITEKTURA

Unikalny budynek na Bielanach po remoncie. To projekt Marii i Kazimierza Piechotków

Mieszkalny budynek znajduje się przy ulicy Skalbmierskiej 21 na Bielanach w Warszawie. Zbudowano go w latach 50. według projektu małżeństwa architektów Marii i Kazimierza Piechotków. Po ponad sześćdziesięciu latach od budowy wyremontowano jego elewację.

Małżeństwo Piechotków zaprojektowało większą część zabudowy mieszkaniowej najstarszej części dzielnicy osiedli Bielany I, II i III. Budynek przy ulicy Skalbmierskiej 21 znajduje się na terenie osiedla Bielany I. Zbudowano go w 1957 roku. Piechotkowie byli przeciwnikami estetyki socrealistycznej. Projektowali niskie budynki z dostępem do zieleni. Co ciekawe, architekci przez wiele lat mieszkali na zaprojektowanym przez siebie osiedlu.

Budynek przy ulicy Skalbmierskiej 21 ma cztery kondygnacje. Wyróżnia go prosta elewacja wykonana z białej cegły silikatowej.

W latach powojennych domy zbudowane z czerwonej cegły albo pustaków często pozostawiano na długi czas nieotynkowane. Traciły przez to na estetyce. Aby uniknąć takiej sytuacji, Piechotkowie zaprojektowali elewacje murowane z cegły silikatowej, a okna osadzili w prefabrykowanych ramach z betonu. Takie rozwiązanie stało się charakterystyczne dla całego kwartału bielańskiej zabudowy. Zastosowany tu przez architektów specyficzny sposób układania cegły zyskał nawet nazwę „wątku bielańskiego” – czytamy w komunikacie na stronie Urzędu m.st. Warszawy.

Gmach wyróżnia unikalna konstrukcja, w której korzystano z prefabrykatów. Architekci wprowadzili to rozwiązanie wiele lat wcześniej, zanim budynki z prefabrykatów zaczęły być stawiane w Polsce na masową skalę. Kolejnym elementem ożywiającym elewacje są dekoracyjne poziome pasy z kontrastującej czerwonej cegły ceramicznej. Tak zaprojektowane osiedle pod koniec lat 50. zyskało sławę, a na Bielany przyjeżdżali dziennikarze, którzy podziwiali pierwsze w Warszawie niesocrealistyczne osiedle z placem zabaw pośrodku.

Elewacja PRZED i PO remoncie

Od chwili budowy budynek przy Skalbmierskiej 21 nie był kompleksowo remontowany, jednak jego elewacja wymagała podjęcia prac konserwatorskich. Biała cegła silikatowa oraz czerwona ceramiczna były pokryte grubą warstwą brudu i wymagały oczyszenia.

Ekipa remontowa wymieniła nieestetyczne, wtórne wstawki ceglane i osłabione, wypłukane spoiny. Uzupełniła liczne ubytki żelbetowych prefabrykatów. Wyremontowała płyty balkonowe i oczyściła ściany płytkich loggi z warstw tynków lub farby nałożonych przez mieszkańców niektórych lokali. Przywróciła także zielony kolor metalowych balustrad balkonowych, jeszcze widoczny na wielu nieprzemalowanych od lat 50. balkonach i drewnianych okiennicach.

Miasto dofinansowało prace kwotą 121 470 zł. Niżej publikujemy zapowiedź wideo “Maria i Kazimierz Piechotkowie – krótka historia o tym, jak stali się Bielańczykami”. We wtorek o godzinie 18:00 w sali widowiskowej Urzędu Bielany odbędzie się premiera książki “Maria i Kazimierz Piechotkowie. Wspomnienia architektów” wydanej nakładem Dom Spotkań z Historią. Zachęcamy też do obejrzenia ostatniego wywiadu z Marią Piechotkową, który przeprowadzony był 10 sierpnia 2020 roku przez Katarzynę Madoń-Mitzner i Bartłomieja Frymusa. Film możecie zobaczyć na YouTube klikając TUTAJ.

Czytaj też: Warszawa | Zabytek | Architektura PRL | Renowacja | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Warszawa

Recent Posts

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej