ARCHITEKTURA

Urokliwe miejsce na Mazurach. Zaglądamy do Muzeum Michała Kajki w Ogródku

Ogródek (niem. Ogrodtken) to pięknie położona wieś na Mazurach. Wyjątkowości miejscu nadaje sąsiedztwo pięknych jezior Kraksztyn i Druglin (Kaleńskie). W domu miejscowego poety od wielu lat działa Muzeum Michała Kajki. Można w nim lepiej poznać jego twórczość oraz kulturę regionu.

Michał Kajka urodził się w 1859 r. i był najwybitniejszym mazurskim poetą ludowym, współzałożycielem Mazurskiej Partii Ludowej. Pochodził z rodziny „biednych chałupników”. Mimo to udało mu się wykształcić i poświęcić swoje życie pracy twórczej. Matka (Justyna z Zawadzkich) oraz ojciec (Fritz/Frycz Kayka) posługiwali się wyłącznie językiem polskim.

Muzeum Michała Kajki powstało w 1968 r. Wówczas to, w 110. rocznicę urodzin poety, powołano instytucję kultury, która dba o dziedzictwo mazurskiego twórcy. Działa w odrestaurowanym domu, w którym Michał Kajka żył przez ponad pół wieku i który sam zbudował. Kajka w wieku 24 lat ożenił się z pochodzącą z Ogródka Wilhelminą Karaś. Wkrótce nabył sześć hektarów ziemi i w 1886 r. postawił tu dom z zabudowaniami gospodarczymi. Z zawodu był cieślą i murarzem, budował domy w całej okolicy jako znany i ceniony fachowiec.

Był także prawdziwym “człowiekiem pogranicza”. Michał Kajka nie był ani Niemcem, ani Polakiem, był Mazurem. Modlił się po polsku, ale mówił i czytał także po niemiecku. Chwalił swoje rodzinne strony, zachwycał się pięknem mazurskiej przyrody, ubolewał jednak nad zanikiem w tym krajobrazie „macierzyńskiej mowy”, czyli języka polskiego. Polskość Kajki ukształtowały: gwara mazurska, religijne księgi ewangelickie drukowane staropolszczyzną oraz czasopisma, gazety i kalendarze drukowane dla Mazurów po polsku czcionką gotycką. O tym wszystkim można dowiedzieć się odwiedzając poświęcone jego twórczości muzeum.

Jesteśmy muzeum biograficznym, w którym opowiadamy również o historii Mazur, twórczości ludowych poetów i dziedzictwie kulturowym naszego regionu. Na urządzonej w muzeum wystawie prezentujemy w sposób chronologiczny koleje życia, działalności poety – mówi Michał Misztal z Muzeum Michała Kajki.

W Ogródku znajduje się jednak nie tylko muzeum, ale również Biblioteka Mazurska – jedno z niewielu tego typu miejsc, dysponujących księgozbiorem dotyczącym Mazur. – Tworzymy w Ogródku wyjątkową przestrzeń, w której poezja Michała Kajki jest nierozerwalnie związana z krajobrazem kulturowym Mazur. Organizujemy liczne wydarzenia kulturalne. Wśród nich: koncerty; spotkania z historykami, etnografami, poetami i pisarzami, a także warsztaty, lekcje muzealne, prelekcje i wykłady – dodaje Misztal i zachęca do odwiedzenia Ogródka podczas wakacyjnych wycieczek.

Chociaż muzeum działa od kilku dziesięcioleci, to w 2011 r. rozpoczęto proces gruntownej renowacji budynku. Trzy lata później zaproszono pierwszych gości na nową wystawę stałą poświęconą twórczości Michała Kajki. Natomiast w 2018 r., po długoletnich staraniach, przeprowadzono renowację grobu Michała Kajki i jego żony Wilhelminy, który znajduje się na cmentarzu ewangelickim w Ogródku.

Wielowiekowa historia wsi

Pierwsze wzmianki o Ogródku pojawiają się w dokumentach z 1550 r., kiedy to książę Albrecht sprzedał Rafałowi Staroście z Grzegorz pięć łók sołeckich w celu założenia wsi czynszowej na 50 włókach między jeziorami Kraksztyn i Druglin oraz Borem Skomackim. Kolejne odnotowane w kronikach wydarzenie miało miejsce w 1656 r. kiedy to Tatarzy podczas najazdu wzięli do niewoli dwadzieścia trzy osoby, tym osiem kobiet. W latach 1709-1711 okoliczna ludność musiała zmierzyć się z epidemią dżumy, które w całym regionie pochłonęła tysiące ludzkich istnień.

W Ogródku działał również niewielki folwark, należący do dworu w Skomacku. Był on dzierżawiony przez arian – jednym z pierwszych dzierżawców był Morsztyn, po nim w 1725 r. Bogusław Arciszewski. Ogródek do 1752 r. podlegał starostwu w Rynie. Podczas akcji germanizacyjnej nazw miejscowych i fizjograficznych historyczna nazwa niemiecka Ogrodtken została w 1938 r. zastąpiona przez administrację nazistowską sztuczną formą Kalgendorf. W 1939 r. wieś liczyła 444 mieszkańców.

Zobacz również: Architektura | Zabytek | Muzeum | Zieleń

Więcej o historii tego miejsca można znaleźć na stronie www.michalkajka.pl/muzeum

Tekst: Tomasz Kobylański, zdjęcia: materiały Muzeum Michała Kajki

Muzeum Michała Kajki
Muzeum Michała Kajki
Muzeum Michała Kajki
Muzeum Michała Kajki
Muzeum Michała Kajki
Muzeum Michała Kajki
Muzeum Michała Kajki
Muzeum Michała Kajki
Muzeum Michała Kajki
Muzeum Michała Kajki
Muzeum Michała Kajki

 

Recent Posts

Co trzeba zrobić, żeby dostać receptę online?

Dla wielu Polaków dostęp do lekarza, który świadczy usługi w ramach NFZ, jest utrudniony. Sytuacja…

15 maja 2024

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Łącznie powstały 2 murale!

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie to nie tylko piękna grafika, ale także…

15 maja 2024

Jest piękny. Apartament w historycznej kamienicy w centrum Warszawy

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni INDOOR. Apartament znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ulicy…

15 maja 2024

Dekoracyjne oświetlenie ogrodowe -stwórz magiczny nastrój w swoim ogrodzie

Ogród to nie tylko miejsce do odpoczynku, ale także przestrzeń, w której możesz wyrazić swój…

15 maja 2024

Przy ul. Smolnej powstanie kamienica. Inwestor odtworzy część zniszczonej pierzei sprzed wojny

Już wkrótce rozpocznie się budowa nowej kamienicy przy ulicy Smolnej 23 w Warszawie. Będzie to…

15 maja 2024

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej