ARCHITEKTURA

W Łazienkach Królewskich zbudowano Pawilon Wolności

Nietypowy mebel powstał dzięki zaangażowaniu studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Pawilon Wolności ma symbolizować pokój, jedność i solidarność. Instalacja ustawiona została nieopodal Ermitażu w Łazienkach Królewskich. To nowe miejsce relaksu i wypoczynku, które jest dostępne dla wszystkich.

Pawilon Wolności pozostanie w łazienkowskich ogrodach do końca września. Projekt jest wyrazem solidarności z walczącą o wolność Ukrainą. Okrągła forma pawilonu symbolizuje jedność, a w kontekście wojny w Ukrainie stał się także symbolem bezpieczeństwa. Słoneczniki oraz inne kwiaty o żółtej barwie, które wypełniają wnętrze ażurowej instalacji, stanowią nawiązanie do koloru flagi Ukrainy.

Drewniana instalacja ma zadaszenie wykonane z białego płótna. Takie zadaszenie ma przywoływać na myśl żagiel wyrażający wolność. W pawilonie można odpocząć od zgiełku i hałasu na specjalnie zawieszonych tam hamakach. Jego lekka, drewniana konstrukcja sprzyja kontemplacji. Kolista forma wpisuje się także w kompozycję historycznego ogrodu, jako że niegdyś dokładnie w miejscu instalacji istniała rabata kwiatowa o tym samym kształcie.

Autorami pawilonu są studenci Wydziału Architektury na Politechnice Warszawskiej. To ich praca semestralna, którą wykonywali pod okiem doświadczonej kadry architektów, urbanistów i konstruktorów. Jest to pierwsze takie przedsięwzięcie w historii Wydziału Architektury. Stanowi ono część szerszego projektu pod hasłem „Stawiamy”, któremu przewodniczy jego inicjatorka prof. dr hab. inż. arch. Anna Maria Wierzbicka. Pozostałe prace studenckie, które powstały w ramach projektu, będą prezentowane na zdjęciach przy pawilonie.

Instalacja jest również częścią międzynarodowej konferencji “Architektura Wyzwań – Odbudowa Ukrainy”,  poświęcona szeroko rozumianej powojennej odbudowie Ukrainy. Celem wydarzenia jest wspólna dyskusja na temat związanych z tym procesem licznych wyzwań. Konferencja odbędzie się w dniach 3-4 lipca w Łazienkach Królewskich i będzie transmitowana na żywo na YouTube przez Muzeum Łazienki Królewskie. Jej organizatorami są: Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.

źródło: Muzeum Łazienki Królewskie, Politechnika Warszawska

Czytaj też: Warszawa | Place, Skwery, Parki  | Zieleń | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Budowę pawilonu rozpoczęto pod koniec czerwca:

Recent Posts

Poznań opublikował nowe logo. Inspiracją był herb miasta

Miasto Poznań opublikowało dziś swoje nowe logo. Wraz z nim powstało także nowe hasło i…

15 maja 2024

Co trzeba zrobić, żeby dostać receptę online?

Dla wielu Polaków dostęp do lekarza, który świadczy usługi w ramach NFZ, jest utrudniony. Sytuacja…

15 maja 2024

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Łącznie powstały 2 murale!

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie to nie tylko piękna grafika, ale także…

15 maja 2024

Jest piękny. Apartament w historycznej kamienicy w centrum Warszawy

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni INDOOR. Apartament znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ulicy…

15 maja 2024

Dekoracyjne oświetlenie ogrodowe -stwórz magiczny nastrój w swoim ogrodzie

Ogród to nie tylko miejsce do odpoczynku, ale także przestrzeń, w której możesz wyrazić swój…

15 maja 2024

Przy ul. Smolnej powstanie kamienica. Inwestor odtworzy część zniszczonej pierzei sprzed wojny

Już wkrótce rozpocznie się budowa nowej kamienicy przy ulicy Smolnej 23 w Warszawie. Będzie to…

15 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej