ARCHITEKTURA

W niewielkim Sianowie parking zmieni się w plac dla mieszkańców

Sianów to liczące nieco ponad sześć tysięcy osób miasto w województwie zachodniopomorskim, które dzięki przebudowie placu z parkingiem, zyska miejsce, gdzie mieszkańcy będą mogli spędzać swój wolny czas. Przestrzeń ta zostanie na nowo zaaranżowana: powstaną strefy do odpoczynku, a plac wypełnią designerskie elementy małej architektury.

Projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzeni miejskiej, znajdującej się przed kinem Zorza oraz projekt dla terenu placu pod Lipami w Sianowie, przygotowała Agnes Orłowska, która w Koszalinie prowadzi swoją pracownię projektową Orłowska Design & Architecture.
Wizja zakłada przebudowę placu pod Lipami w Sianowie, który obecnie jest dużym parkingiem. Zmieni się układ ulicy oraz zlikwidowany zostanie przystanek autobusowy. Dzięki temu sam plac stanie się większy. Sianów nie posiada rynku miejskiego, dlatego plac ma za zadanie pełnić funkcję reprezentacyjną.
Celem zmian jest chęć stworzenia miejsca zielonego i przyjaznego dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od ich wieku. Plac ma być nowoczesny, zielony i dobrze oświetlony. Na placu powstaną dwa nowe budynki – Centrum Nauki dla dzieci oraz Targowisko Miejskie. To ostatnie będzie się wyróżniać czerwoną elewacją z cegły. Elewacja obiektu korespondować będzie z budynkiem biblioteki miejskiej, który również ozdobiony jest ceglaną elewacją.
Usytuowanie w bliskim sąsiedztwie wielu elementów architektury spełniającej różne funkcje ma sprawić, że miejsce to będzie tętnić życiem i stanie się punktem spotkań. W tym celu projekt zakłada stworzenie zielonych wysp, które wyróżniono okrągłymi ławkami i łąkami kwietnymi w kolorystyce bieli, różu i fioletu. Kolejne miejsce do odpoczynku wyróżnione zostało obrotowymi ławkami i podświetlanymi pufami led. W trzeciej strefie odpoczynku pojawią się leżaki, a teren ozdobi wysoka trawa.
Wspomniane elementy małej architektury miejskiej, to obiekty, które zyskały sławę w branżowych konkursach. Okrągłe ławki marki mmcité wyróżniono nagrodą Architecture Master Prize 2022, z kolei donice na kwiaty zdobyły dwie nagrody Architecture Master Prize Produkt Honorable Mention 2022 oraz nagrodę Good Design. – Oświetlenie placu jest bardzo ważne, zależało mi, by doświetlić plac punktowo dekoracyjnymi, prostokątnymi lampami – mówi projektantka.
Tak miejsce wygląda obecnie

Zaprojektowany na nowo plac ma więc pogodzić potrzeby możliwie wielu mieszkańców. Nie wszystkie miejsca parkingowe zostaną zlikwidowane. To stara część miasta, którą wyróżniają wąskie uliczki, dodatkowo w pobliżu znajduje się kino Zorza, a wkrótce zbudowane zostanę budynki Targowiska Miejskiego i Centrum Nauki, dlatego wydzielono część miejsc postojowych dla aut. Dodatkowo w projekcie znajdują się drogi dojazdowe i pożarowe, dzięki którym kino będzie mogło działać zgodnie z przepisami – w budynku kina organizowanych jest wiele imprez okolicznościowych, a latem odbywa się festiwal filmowy. W budynku czasami organizowane są spektakle teatralne, dlatego dojazd dla samochodów ciężarowych musiał zostać zachowany.

Wizualizacja zmian

Przebudowa placu w Sianowie jest przykładem wprowadzenia harmonii między architekturą a zielenią. Projekt w wywarzony sposób spełnia potrzeby mieszkańców, którzy zyskają atrakcyjne miejsce do wypoczynku. Zaprojektowane łąki kwietne oddzielą plac od ulicy i nadadzą miejscu rekreacyjnego charakteru.

Agnes Orłowska obecnie prowadzi studio projektowe w Orłowska Design & Architecture w rodzinnym Koszalinie. Wcześniej doświadczenie zbierała pracując w pracowniach architektonicznych na warszawskim Żoliborzu. Jeszcze wcześniej spędziła osiem lat w Kolonii w Niemczech, gdzie design i sztuka są na wysokim poziomie. Tamtejsze otoczenie miało wpływ na styl jej pracy i pozwoliło na rozwój. Wpływ na jej poczucie estetyki miała też fascynacja Skandynawią. Dzięki znajomości języka niemieckiego może zdalnie realizować projekty również dla klientów w Niemczech.

źródło: Orłowska Design & Architecture (www.orlowskadesignandarchitecture.com)

Czytaj też: Place, Skwery, Parki  | Meble miejskie | Metamorfoza | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

Tak miejsce wygląda obecnie
Wizualizacja zmian
Wizualizacja zmian
Tak miejsce wygląda obecnie
Tak miejsce wygląda obecnie
Tak miejsce wygląda obecnie
Tak miejsce wygląda obecnie
Agnes Orłowska

Artykuł sponsorowany.

Recent Posts

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej