ARCHITEKTURA

Warszawa czeka na wiosnę. Zakwitnie ponad 5 milionów kwiatów!

Jak zapowiada stołeczny ratusz, w tym roku Warszawa znów nabierze kolorów dzięki milionom kwiatów. Co prawda mieszkamy od lat w Warszawie, więc nasza opinia może być nieco nieobiektywna, ale musimy przyznać. Warszawa wiosną i latem jest po prostu piękna. Tysiące drzew, dziesiątki tysięcy krzewów i miliony kwiatów, które kwitną aż do później jesieni całkowicie przeczą stereotypowym powiedzeniom, że Warszawa to “betonowa dżungla”. Co więcej, chylimy czoła przed warszawskimi ogrodnikami. Klomby, donice, czy pasy zieleni są aranżowane w naprawdę przemyślany sposób. Na próżno szukać tu banałów w postaci bratków. Co roku warszawscy przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej w Warszawie zachwycają nowymi kompozycjami, egzotycznymi gatunkami i rozsądnym rozplanowaniem i doborem roślin, który sprawia, że w momencie przekwitania jednej roślin, kwitnąć zaczynają kolejne. Dzięki temu warszawiacy i turyści mogą się cieszyć pięknem roślin przez bardzo długo. 

Stokrotki, niezapominajki, irysy żyłkowate, psi ząb czy najróżniejsze odmiany tulipanów i narcyzów – to tylko kilka gatunków kwiatów, które będzie można podziwiać tej wiosny w Warszawie. W miejskiej przestrzeni zakwitnie ponad 5 milionów kolorowych roślin.

“Co roku Warszawa zachwyca mieszkańców i turystów niebanalnymi ukwieceniami. Podobnie będzie też w tym roku. O wszystko zadbają nasi miejscy ogrodnicy, którzy rośliny wieloletnie uzupełnią nowymi, kolorowymi nasadzeniami. Pierwsze rośliny już budzą się do życia, a wiosną będzie ich jeszcze więcej! W stolicy zakwitnie wtedy ponad 5 milionów kwiatów” – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Mnogość form i kolorów

Tradycyjne rośliny – bratki, stokrotki i niezapominajki – będzie można podziwiać w kompozycjach w donicach. Pojawi się też lak wonny, który królował w babcinych ogródkach 20 lat temu. Od kilku lat miejscy ogrodnicy odczarowują tę zapomnianą pachnącą roślinę.

W każdej z warszawskich dzielnic mieszkańcy będą mogli podziwiać wiosenne rośliny cebulowe: psi ząb, narcyzy w różnych odmianach i porach kwitnienia, wczesne irysy żyłkowane, krokusy, cebulice, śnieżniki, śnieżyczki i śnieżyce czy najróżniejsze odmiany tulipanów. Kwiaty pojawią się na rabatach bylinowych, w donicach i kwietnikach – także hybrydowych. Te ostatnie pozwalają dosadzić rośliny jednoroczne do wieloletnich bylin zimujących w gruncie, dzięki czemu kwiatowe kompozycje sezonowe są nie tylko mniej kosztowne, ale też cały czas atrakcyjne. Widać to m.in. na przykładzie Traktu Królewskiego, gdzie do wieloletniej ostnicy obcej w odmianie ‘Pony Tails’, jeżówki purpurowej i gaury ogrodnicy Zarządu Zieleni dosadzili jesienią ozdobne kapusty i wrzosy. Podczas kwietniowej wymiany ukwieceń w miejsce kapust i wrzosów posadzone zostaną sezonowe roślinny wiosenne, a kilka miesięcy później – rośliny letnie.

Coraz więcej kwiatów w mieście

Kwiaty sadzone są w parkach, pasach drogowych oraz w donicach zlokalizowanych w wybranych reprezentacyjnych miejscach. Z roku na rok – dzięki kolejnym rozbetonowaniom – stołeczny Zarząd Zieleni zwiększa powierzchnię przeznaczoną pod nasadzenia wieloletnie i ukwiecenia. Od 2018 roku miejska jednostka posadziła około 8 ha rabat bylinowych i ponad 20 ha krzewów. Na terenach, gdzie jeszcze kilka lat temu był beton, dzisiaj mieszkańcy mogą dostrzec m.in. hortensje karłowe (skwer Jacka Kaczmarskiego); forsycje, jaśminowce, tulipany, narcyzy, cebulice syberyjskie (skwer Integrator); powojniki, kocimiętki, wydmuchrzyce (ul. Targowa) czy pęcherznice kalinolistne i śnieguliczki Chenaulta ‘Hancock’ (ul. Jagiellońska).

W 2023 r. w parku Pole Mokotowskie na powierzchni 2500 mkw. miejscy ogrodnicy stworzyli też pierwsze pole różane. W przyszłych latach mają powstać kolejne, dzięki czemu Warszawa zyska ogólnodostępną różaną kolekcję, jakiej nie posiada żadne europejskie miasto.

Kwiaty nie tylko od Zarządu Zieleni

Choć z ukwieceniami w mieście kojarzy się głównie Zarząd Zieleni, nie jest to jedyna jednostka, która się nimi zajmuje. Co roku kolorowe rośliny pojawiają się także na pętlach autobusowych, którymi zajmuje się Zarząd Oczyszczania Miasta. Tej wiosny na 12 krańcowych przystankach zakwitnie w sumie 36 tys. kwiatów: tulipanów (pętle Witolin, Dworzec Wschodni i Marymont) oraz różnokolorowe bratki (na kolejnych 9 pętlach autobusowych i tramwajowych). O kwiaty w mieście dbają również stołeczne dzielnice.

Warszawa czeka na wiosnę. A Wy?

źródło: UM Warszawa (https://um.warszawa.pl/)  / ZZM Warszawa (https://zzw.waw.pl/)

Czytaj też: Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie  | Warszawa | Zieleń | Place, Skwery, Parki  | Ekologia

Recent Posts

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej