ARCHITEKTURA

Warszawa: fiński dom Ryszarda Kapuścińskiego zostanie wyremontowany

Dawny dom Ryszarda Kapuścińskiego znajduje się na Polu Mokotowskim. To tak zwany fiński dom, który po przebudowie zmieni się w centrum reportażu. Warszawscy radni na ten cel przeznaczyli 2 mln zł.

Ryszard Kapuściński swoje młode lata spędził w jednym z domków fińskich na Polu Mokotowskim. Dorastał tu, spacerował, snuł plany. Aby upamiętnić reportażystę, pisarza i publicystę kilka lat temu jedną ze ścieżek nazwano jego imieniem. Jej zwieńczeniem będzie planowane od lat centrum reportażu.

Fiński dom, który zostanie wyremontowany stanowi pozostałość ponad 160 podobnych domów, które trafiły do Warszawy w 1945 roku. Ryszard Kapuściński wspomina ten budynek w swoim eseju “Spacer poranny”:

Teraz (jest koniec maja) wchodzę w zieleń Pola Mokotowskiego. Tu, na rogu Wawelskiej i alei Niepodległości, postawiono w 1945 roku osiedle drewnianych, małych, jednorodzinnych domków fińskich. Tuż po wojnie przydzielono nam taki domek, ponieważ mój ojciec pracował wówczas w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym. Ten ciasny domek bez łazienki, bez centralnego ogrzewania był luksusem, był szczęściem, gdyż dotąd gnieździliśmy się (rodzina czteroosobowa) w maleńkiej kuchni, w ruinach, na terenie magazynów cementu i cegły przy ulicy Srebrnej, w pobliżu bocznicy kolejowej zwanej Syberią (stąd wywożono kiedyś ludzi na Sybir).

Obecnie oba domki są w Gminnej Ewidencji Zabytków, a ich remont i funkcja zostały przewidziane w projekcie modernizacji parku, którego założenia powstały w konsultacjach społecznych w 2016 r.

Modernizacja Pola Mokotowskiego to duży projekt, obejmujący kompleksowe zmiany jednego z największych parków w Warszawie. Cieszę się, że udało się pozyskać środki na jego istotny element, czyli stworzenie miejsca aktywności kulturalnej i społecznej oraz podkreślenie związku tego terenu z polską szkołą reportażu – podkreśla Justyna Glusman, dyrektorka-koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Wokół domków zostanie zaaranżowany teren zielony. Powstanie tam też ogród społecznościowy i kameralna scena plenerowa. Rok temu posadzono tu 50 jabłonek, a niedługo po drugiej stronie posadzone zostaną 24 metasekwoje.

Czytaj też: Zabytek | Warszawa | Drewno | Renowacja

Podobne budynki stoją na osiedlu Jazdów, fot. Adrian Grycuk, licencja: CC 3.0

źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Recent Posts

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej