DESIGN

Warszawa: stare donice zmienili w miejskie oczka wodne

Oczka wodne powstały na Placu Defilad w Warszawie. To element projektu, którego celem jest szerzenie wiedzy na temat wodnego ogrodnictwa.

Warszawa przyszłości to struktura nasiąkliwa, przetrzymująca dużą ilość wody. Jej mieszkańcy żyją wśród innych istot i ich habitatów, cieszą się ogrodnictwem wodnym równie mocno, co wcześniej gruntowym, znają właściwości i smak wodnej roślinności.

Wizja Warszawy jako miasta hydrobotanicznego, choć brzmi utopijnie w kontekście wieloletniej suszy, ma odniesienie w przeszłości. Architekturze modernistycznej często towarzyszyły naturalne sadzawki z roślinami wodnymi, które tworzyły lokalny mikroklimat. Niestety większość z nich zniknęła podczas kolejnych renowacji. Jałowe zbiorniki, w których czystość wody jest kontrolowana za pomocą chemikaliów, zastąpiły wcześniejszy mikrokosmos oczek wodnych, w których ten sam efekt osiągano za pomocą roślin. Wiedza o zdolności roślin do oczyszczania wody wyparowała z głów architektów w ostatnich dekadach XX wieku.

Grupa projektowa CENTRALA stara się tę wiedzę do architektury przywrócić. Od 2018 roku prowadzi eksperymentalną rabatę wodną pod warszawską Zachętą i w ten sposób zdobywa kolejne doświadczenia w zakresie wodnego ogrodnictwa. Wraz z kuratorką Aleksandrą Kędziorek bada historyczne związki pomiędzy hydrobotaniką a architekturą. W tym roku wspólnie posadzili lilie wodne w basenie pawilonu Miesa van der Rohe i Lilly Reich w Barcelonie, przywracając je do ikonicznego budynku po kilku dekadach nieobecności. Niedawno, bo 3 czerwca 2022 roku, lilie zakwitły w nim po raz pierwszy od 1929 roku.

Oczka wodne powstały podczas warsztatów “Hydrobotaniczne miasto” zorganizowanych 19 czerwca. Podczas wydarzenia Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis z CENTRALI oraz Aleksandra Kędziorek podzieliły się swoimi doświadczeniami w zakresie tworzenia rabat wodnych. Podczas warsztatów wspólnie z uczestnikami obsadziły stare donicy i stworzyły rabaty podobne do tej, która stoi przed Zachętą. W efekcie na placu powstały oczko wodne, nowe siedlisko i nisza mikroklimatyczna. W rabacie wodnej na Placu Defilad pojawiły się: Grzebieńczyk wodny, Grzebień północny, Marsylia czterolistna, Osoka aloesowata, Strzałka wodna, Kotewka orzech wodny, Wolfia bezkorzeniowa, Rzęsa drobna, Pistia rozetkowa, Rozpław sercowaty, Cibora zmienna, Salwinia uszkowata i Rozwielitka.

Kuratorki: Aleksandra Litorowicz, Bogna Świątkowska, producentka: Anka Kobierska.

W dolnej części galerii widać węższą donicę, która powstała podczas warsztatów Skrajobraz w pawilonie Zodiak. Doniczkę wykonał zespół w składzie: Michalina Dębska, Martyna Kędrzyńska, Marta Lewicka, Wiktor Martin, Cezary Nagórski i Szymon Pałczyński.

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Warszawa | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

fot. whiteMAD
fot. whiteMAD

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej